Francie a Čína chtějí posílit vzájemné ekonomické vztahy, shodli se ministři

6 měsíce starý 11

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí Čchin Kang na zasedání čínského parlamentu 7. března 2023.

Paříž/Peking - Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová se se svým čínským protějškem Čchin Kangem shodla na potřebě rozvíjet mezi oběma zeměmi "silnější a vyváženější hospodářské vztahy". Francouzská diplomacie o tom informovala po jejich středečním setkání.

Jednání ministrů předcházela dubnová návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Pekingu a diplomatická roztržka související s výroky čínského velvyslance ve Francii zpochybňujícími suverenitu postsovětských zemí.

Colonnaová nyní svému čínského protějšku připomněla, že Čína by měla sehrát důležitou roli "v přesvědčování Ruska k návratu k plnému dodržování Charty OSN, zejména pokud jde o svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny".

Čínský ministr zahraničí Čchin ve svém prohlášení uvedl, že Peking a a Paříž by měly prozkoumat nové oblasti spolupráce a budovat odolnější dodavatelské řetězce, přičemž zdůraznil, že Čína chce podporovat rozvoj a je ochotna spolupracovat s Francií a dalšími státy světa. Podle čínského ministra by obě země také měly posílit spolupráci v oblasti mezinárodních vztahů a společně řešit globální výzvy, včetně krize na Ukrajině. "Čína je odhodlána prosazovat politické řešení krize, udržuje komunikaci se všemi stranami a bude v tomto ohledu i nadále hrát konstruktivní roli," uvedl.

Zdroj