Francie oslavila výročí dobytí Bastily. Eiffelovu věž rozzářil velký ohňostroj a ukrajinská vlajka

4 měsíce starý 158

Světlice, rakety a střely. Celkem 12 tisíc kusů pyrotechniky odpálili ve čtvrtek večer z pařížské Eiffelovy věže. Francouzi nočním ohňostrojem oslavili svůj možná nejvýznamnější státní svátek, a to výročí dobytí Bastily. Slavnosti doprovodily také hasičské taneční bály nebo třeba koncert vážné hudby přímo pod slavnou věží. Oslav se zúčastnil i zpravodaj Martin Balucha.

Od stálého zpravodaje Paříž 9:04 15. července 2022

Organizátoři očekávali na 70 tisíc lidí. Těžko to počítat, ale desítky tisíc lidí tu jsou určitě. Celá travnatá plocha od Eiffelovy věže až po vojenskou školu je úplně zaplněná a vypadá to na jeden velký piknik.

Francie slavila výročí dobytí Bastily. Pod Eiffelovou věží natáčel zpravodaj Martin Balucha

Lidé tady na tričkách, na dekách, na šátcích mají sýry, bagety, uzeniny nebo chipsy. A nosí si kelímky s pivem. Maxim si dává kuřecí koláč. Ochutnávám. Je výborný.

O kousek dál sedí parta lidí. Mají sušené salámky, nakládané okurky, dokonce džem, granátové jablko a sýry, vodu a džus. Jsou to Američané.

Michaela z Kalifornie říká, že přišli před chvilkou. Netušili prý, že se tady něco slaví a že tu bude tolik lidí. Až později zjistili, že si Francouzi 14. července připomínají výročí dobytí Bastily.

Padla tma. Svítí jenom pódium, reflektory, tisícovky mobilních telefonů. A nad námi světélkuje Eiffelova věž, která se doslova roztančila ve fialově-zelených barvách.

Váhání Německa a Francie nad podporou Ukrajiny má obchodní i historické kořeny, tvrdí filozof Kroupa

Číst článek

Tvůrci ohňostroje se prý snažili co nejvíce snížit dopady na životní prostředí. Tvrdí, že by po něm neměly zůstat žádné mikroplasty v Seině. Stejně tak prý mysleli i na zvířata. Jednotlivé efekty proto postupně gradovaly tak, aby připomínaly bouřku, a zvířata se tak lépe dokázala připravit na hluk.

Eiffelova věž se na závěr ceremoniálu rozsvítila do ukrajinských barev, pyrotechnika střílí do všech stran a vytváří květinové vzorce.

Ilber je z Turecka, už delší dobu pracuje ve Francii. Líbila se mu hudba, která doprovázela ohňostroj, ale nejvíce mu líbilo právě to, že se i Eiffelova věž zbarvila do ukrajinských barev a vzdala tak hold Ukrajincům, kteří vzdorují ruské agresi.

Martin Balucha

Zdroj