Francie otestovala balistickou raketu. Zajistí nám schopnost jaderného odstrašení, tvrdí resort obrany

2 týdny starý 11

Premier tir d’essai réussi du missile balistique stratégique M51.3 !

Cette évolution pérennise la crédibilité de notre dissuasion nucléaire et démontre l’excellence de notre filière lanceur.

Merci à @DGA, @CEA_Officiel, @ArianeGroup et à tous les acteurs de de ce tir réussi. pic.twitter.com/Rwrgn6FEXq

— Sébastien Lecornu (@SebLecornu) November 18, 2023

Francie úspěšně otestovala balistickou střelu dlouhého doletu M51.3. Uvedlo to francouzské ministerstvo obrany. Střela podle ministerstva pomůže Francii udržet v příštích desetiletích schopnost jaderného odstrašení.

Paříž 14:26 19. listopadu 2023 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelu, která nenesla jadernou hlavici, vypálila francouzská armáda ze svého testovacího střediska v jihozápadní Francii. Raketa dopadla do severního Atlantiku stovky kilometrů od všech pobřeží, uvedlo ministerstvo. Dodalo, že vzhledem k mezinárodním podmínkám je zapotřebí zabezpečit provozní důvěryhodnost francouzského jaderného arzenálu.

Světové mocnosti vydaly společné prohlášení. Stojí v něm, že je třeba zabránit jaderné válce

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin po loňském zahájení invaze na Ukrajinu opakovaně varoval západní země, že je připraven použít jaderné zbraně k obraně Ruska, upozornila agentura Reuters.

Střela M51.3 je vylepšenou verzí střely M51 určené k odpalování z ponorek. Střelu vyvíjí společnost ArianeGroup, která je společným podnikem evropské strojírenské skupiny Airbus a francouzské zbrojovky Safran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj