Francie se děsí násilí a rabování. Matka policistou zastřeleného mladíka svolala další pochod

2 týdny starý 5

Video, které obletělo svět. Video jako důkaz i jako rozbuška. Policista míří na řidiče, auto se rozjíždí, ozve se výstřel. Teprve sedmnáctiletý Nahel následně umírá. Francii vzápětí zachvátily protesty, jaké země už dlouho nepamatovala. Zapálená auta i obchody, zranění protestující i policisté, rabování. Na místě byl i štáb CNN Prima NEWS.

Podívejte se, jak po smrti Nahela vypadaly červnové protesty ve Francii:

ČTĚTE TAKÉ: Střelba u fastfoodu ve Francii: Útočníci pálili z kalašnikova, na místě zemřeli muž a žena

„O tom, že ho policista neměl zastřelit, panuje shoda na obou stranách. Až nepochopitelné násilnosti, které potom vypukly, ale nemají podle většiny s Nahelovou smrtí nic společného,“ řekl tehdy reportér CNN Prima NEWS.

Policista okamžitě putoval do vazby. Tento týden ho ale soud propustil na svobodu. Je pod policejním dohledem, musel složit kauci, nesmí používat zbraň ani kontaktovat svědky.

„Žije teď v jiném městě, musel se přestěhovat daleko, musel začít od nuly. Vyhrožovali mu zabitím,“ uvedl advokát policisty Laurent-Franck Liénard. Na propuštění policisty už reagovala Nahelova matka.

„Jaký vzkaz nám tím vysílají? Policista zabije dítě, černé nebo arabské, a skončí jako milionář. Vyjde z vězení, vrátí se k rodině, v klidu, na svátky. A co já, mně už syna nikdo nevrátí,“ sdělila Merzouková, která se v červnu postavila do čela protestů.

Narážela tím na sbírku, na niž lidé policistovi poslali téměř dva miliony eur. Ten teď čeká na soud a zatím netuší, jestli se k policii vrátí. „Vždy říkal, že nechtěl, aby to takto dopadlo, chtěl jen ten vůz zastavit, aby mladík nemohl jet dál a ohrožovat ostatní,“ uvedl advokát střelce.

„Já to nevzdám, budu za syna bojovat dál. V neděli 19. listopadu přijďte v hojném počtu,“ vyzvala Merzouková. Pochod svolala do Nanterre, na místo, kde Nahel před pěti měsíci zemřel.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Krvavé drama v Lyonu. Ženu židovské víry pobodali v jejím domově

Zdroj