Francie se rozhodla zajistit právo na potrat v ústavě. Proč, ptají se kritici

1 měsíc starý 10

Francie se chystá zakotvit v ústavě právo na umělé přerušení těhotenství. Příslušnou novelu schválil Senát a nyní jde předloha do Národního shromáždění. Levicová opozice záměr uvítala jako „historické vítězství“ a „velký pokrok v oblasti práv žen“. Konzervativní opozice naproti tomu novelu nepodporuje, protože právo na potrat podle ní není nijak ohroženo a není prý nutné jej zanášet do ústavy.

Foto: Profimedia.cz

Zasedání francouzského Senátu. Ilustrační foto

Článek

„Ústava není od toho, abychom jejím prostřednictvím vysílali poselství do celého světa,“ prohlásil Bruno Retailleau, šéf senátní frakce republikánů.

Narážel na fakt, že předkladatele návrhu do značné míry inspirovalo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z loňského června, které otevírá dveře k zákazu umělého přerušení těhotenství v jednotlivých státech unie.

První pokus o příslušnou novelu francouzské ústavy loni v Senátu ztroskotal. Po změně formulace, že nejde o „právo“, nýbrž o „svobodné rozhodnutí“ žen nyní předloha v horní parlamentní komoře prošla.

K definitivnímu schválení nové legislativy je ale ještě dlouhá cesta. Národní shromáždění ji musí schválit ve stejném znění a poté by se k ní měli vyjádřit občané v referendu.

Ve Francii stávkují kvůli důchodové reformě lidé v rafineriích i v elektrárnách

Ekonomika

Výběr článků

USA sestřelily čínský špionážní balon

Spojené státy sestřelily nad Atlantským oceánem čínský balon, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek....

Načítám

Zdroj