Francouzi v ulicích vzkázali Macronovi: Nehrajte si s námi

1 měsíc starý 34

Den po zahájení parlamentní debaty o důchodové reformě ochromily v úterý stávky část veřejného života ve Francii. Třetí den protestů během tří týdnů nevyjelo mnoho vlaků, autobusů a na některých školách se nevyučovalo, do ulic vyšly statisíce.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Úterní nepokoje v Paříži

Článek

Pracovníci energetické společnosti EDF na protest snížili během noci na úterý výrobu elektřiny o 4500 megawattů, což odpovídá produkci čtyř jaderných elektráren.

Předseda odborů Philippe Martinez kritizoval postoj prezidenta Emmanuela Macrona: „Chce svým velkým egem ukázat, že může své záměry prosadit, aniž by bral v úvahu veřejné mínění,“ řekl stanici RTL.

FOTO: Stávka za vyšší platy vyhnala zdravotní sestry do ulic po celé Británii

Zahraniční

„Nelze trvale vládnout proti vlastní zemi,“ přidal se v televizi LCI Olivier Faure, lídr Socialistické strany.

Poukázal na to, že 93 procent zaměstnanců se vyslovilo proti reformě. „Setká-li se návrh zákona s tak silným odmítnutím, pak je to pro demokracii problém. S lidmi se nedá zahrávat,“ vysvětlil Faure.

Do stávky vstoupili pracovníci z různých sektorů hospodářství. Desetitisíce lidí pochodovaly ve městech jako Nice, Marseille, Toulouse, Nantes nebo také v Paříži.

Co říkají čísla

V anketách téměř dvě třetiny Francouzů odmítly návrh reformy.
Podle ministerstva vnitra se minulý týden protestů zúčastnilo 1,27 milionu lidí.
Odborový CGT uvádí 2,8 mi­lionu lidí.

Francii ochromila generální stávka, účastnilo se 1,3 milionu lidí

Evropa

Výběr článků

Z Londýna Zelenskyj zamíří do Paříže

Neohlášená návštěva Spojeného království se mění v turné po Evropě. Francouzská stanice BFMTV s odvoláním na své zdroje napsala, že se ukrajinský prezident...

Načítám

Zdroj