Francouzký soud osvobodil expremiéra Balladura. Řešil kauzu podezřelého financování kampaně

2 měsíce starý 3

Bývalý francouzský premiér Edouard Balladur není v kauze podezřelého financování své neúspěšné prezidentské kampaně z roku 1995 vinen. Rozhold o tom pařížšký soud. Dvouletou podmínku a peněžitý trest ve výši 100 000 eur (přes 2,6 milionu korun) však soud uložil ministrovi obrany v Balladurově vládě Françoisi Léotardovi kvůli podílu na zneužívání veřejných prostředků. Ani jeden z nich se čtvrtečního vynesení rozsudku osobně nezúčastnil, píše AFP.

Paříž 13:28 4. března 2021

Soud zprostil francouzského expremiéra Eouarda Balladura viny | Foto: Lafargue Raphael/ABACA | Zdroj: Reuters

Justice „konečně uznala mou nevinu“, konstatoval Balladur. „Dvacet let poté je Édouard Balladur konečně zproštěn viny,“ prohlásil jeden z expremiérových advokátů Félix de Belloy.

Soud poslal Sarkozyho na rok do vězení. Uznal ho vinným z korupce a obchodování s vlivem

Číst článek

Obžaloba pro Balladura, premiéra z let 1993 až 1995, navrhovala v takzvané „aféře Karáčí“ podmíněný trest odnětí svobody a pokutu 50 000 eur. Jedenadevadesátiletý politik podle francouzské justice vymyslel a realizoval systém provizí, z něhož získával prostředky v rámci obchodů rezortu obrany. Prostředníkům údajně nabízel vyšší provize, než bylo třeba, a část peněz se pak Balladurovi vracela na účet jeho volební kampaně. Korupční aféra konkrétně souvisí se zbraňovými kontrakty se Saúdskou Arábií a Pákistánem, včetně prodeje francouzských ponorek Pákistánu.

Speciální soud ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují důkazy o existenci pokynů vydaných Balladurem ohledně provizí. Podle soudu rovněž na základě trestního spisu nebylo možné zjistit, odkud pocházelo 10,25 milionu franků údajně „podvodného původu“, které přišly na účet Balladurovy kampaně tři dny po jeho porážce v prezidentských volbách.

Podezření ze skrytého financování se objevilo až v roce 2010 během vyšetřování atentátu z roku 2002 v pákistánském Karáčí. Při útoku zahynulo jedenáct francouzských zaměstnanců francouzských státních loděnic, kteří pracovali na opravě ponorky.

Balladur se v roce 1995 neúspěšně ucházel o funkci prezidenta, kterým se tehdy stal Jacques Chirac. Soud s Balladurem a exministrem obrany Léotardem začal letos 19. ledna.

ČTK

Zdroj