Francouzská cementárna Lafarge se přiznala k podpoře Islámského státu, zaplatí obří pokutu

5 měsíce starý 19

Na akciové burze v Curychu bylo ještě před vydáním této zprávy pozastaveno obchodování s akciemi švýcarského majitele společnosti Lafarge, skupiny Holcim. Je to vůbec první případ v historii, kdy se soukromá firma v USA přiznala ke spolupráci s teroristickou organizací. Zástupci Lafarge uvedli v prohlášení, že podnik toho hluboce lituje a přijímá odpovědnost za konkrétní manažery, kterých se to týká. 

„Teroristické zločiny, ke kterým se Lafarge a její dceřiná společnost přiznaly, jsou živou připomínkou toho, jak se korporátní zločin může prolínat s národní bezpečností,“ uvedla zástupkyně newyorského generálního prokurátora Lisa Monacová. „Dělat byznys s teroristy je nepřípustné,“ dodala. Švýcarská společnost Holcim, jež koupila Lafarge v roce 2015, před soudem v New Yorku zdůraznila, že nemá s obviněními nic společného.  

Jak funguje mezinárodní obchod se zbraněmi:

Video se připravuje ...

Obchod se zbraněmi

Lafarge si v roce 2010 otevřela v syrském městě Jalabiya, nedaleko hranice s Tureckem, cementárnu, do jejíž výstavby investovala 680 milionů dolarů. Provoz pokračoval i poté, co v Sýrii vypukla občanská válka. V letech 2013 a 2014 měla syrská pobočka Lafarge vyplatit miliony dolarů na výpalném Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám, aby svou činnost mohla nadále provozovat. Od islamistů měla zároveň nakupovat suroviny.

Islámský stát se nakonec v září 2014 továrny zmocnil a zaměstnanci z ní odešli. Lafarge nicméně ještě před evakuací uzavřela s teroristy obchody za více než sedmdesát milionů dolarů. Francouzský výrobce cementu je také ve své mateřské zemi od roku 2017 vyšetřován kvůli svým aktivitám v Sýrii. Úřady firmu podezírají ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti, což Lafarge popírá.      

Společnost je největším světovým producentem cementu. Byla založena v roce 1833. V současné době zaměstnává přes šedesát tisíc lidí a její roční obrat se pohybuje kolem třinácti miliard eur, zhruba 320 miliard korun. Působí i na českém trhu. Deník E15 požádal zástupce tuzemské pobočky Lafarge o vyjádření.

Zdroj