Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace nejspíš zanikne, projedná to vláda

4 měsíce starý 114

foto Ilustrační foto - Devátý ročník konference Naše bezpečnost není samozřejmost, 10. března 2022 na Pražském hradě. Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák přečetl zdravici prezidenta Miloše Zemana.

Praha - K 30. červnu by měla zaniknout funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Projedná to ve středu vláda. Pozice by tak zanikla zhruba dva roky po jejím zřízení.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj