Fyzici zřejmě objevili úplně novou sílu prostupující naším vesmírem

1 týden starý 5

„Odkryli jsme tajemství, jež nás může zavést až za naše současné chápání přírody,“ netají podle agentury AP své nadšení teoretický fyzik Matthew McCullough z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN).

Objev, jenž se může zapsat do dějin, učinili fyzici při zkoumání vlastností mionů. To jsou částice menší než atomy, které jsou podle současné vědy jedním ze základních stavebních kamenů veškeré hmoty ve vesmíru.

Tajemná odchylka

Při experimentech ve Fermiho laboratoři se ukázalo, že se miony nechovají tak, jak by podle v současnosti známých fyzikálních zákonů měly. V silném magnetickém poli kmitají rychleji, než se očekávalo. A to by nejlépe vysvětlovala zcela nová síla. U té ale není jasné, co by mohla ještě způsobovat jiného kromě působení na miony.

Celou svou kariéru jsem hledal síly a částice, které dosud neznáme, a tohle je ono.

„Přišli jsme na to, že interakce mionů neodpovídá standardnímu modelu (současné teorii - pozn. red.). To je jistě velmi vzrušující, protože to možná poukazuje na budoucnost s novými fyzikálními zákony, novými částicemi a novou silou, kterou jsme dosud neviděli,” cituje stanice BBC britského profesora Marka Lancastera, který se na výzkumu podílí.

Pokud by se zjištění ohledně mionů ukázalo jako důvěryhodné, mohlo by vědce navést k vyřešení některých velkých fyzikálních záhad posledních desetiletí, například k objasnění existence takzvané temné energie. Ta podle některých teorií způsobuje, že se rozpínání vesmíru stále zrychluje namísto toho, aby se postupně zpomalovalo.

Objev je třeba prokázat

Zjištění z Chicaga však zatím nelze prohlásit za vědecký objev. Stále totiž existuje šance jedna ku 40 tisícům, že se jedná o statistickou chybu. Aby mohlo být pozorování prohlášeno objevem, musí být pravděpodobnost varianty, že se jedná jen o náhodu, rovná nejméně jedné ku 3,5 milionu.

Profesor Ben Allanach z Cambridgeské univerzity, který se na výzkumu v USA přímo nepodílel, však prohlásil, že o pravosti objevu nepochybuje. „Celou svou kariéru jsem hledal síly a částice, které dosud neznáme, a tohle je ono. Tohle je ta chvíle, na kterou jsem čekal, a moc se teď nevyspím, protože jsem příliš rozrušený," řekl BBC.

Zdroj