Počet nahlášených antisemitských projevů, hrozeb a útoků loni v Rakousku dosáhl 585. To je nejvíc za 19 let, kdy tuto statistiku židovská obec v Rakousku zpracovává. Nárůst o zhruba šest procent oproti předchozímu roku souvisí mimo jiné s pandemií covidu-19, napsala židovská obec ve své zprávě.

Vídeň 6:29 27. dubna 2021

Podle rakouské židovské obce bylo loni hlášeno 11 fyzických útoků, 22 případů vyhrožování, 53 případů poškození majetku, 135 paušalizujících antisemitských vyjádření a 364 urážek | Foto: Chris Yunker (Flickr.com CC BY 2.0) | Zdroj: Flickr.com

Zatímco na počátku pandemie bylo zaznamenáno jen málo případů antisemitských incidentů, skokový nárůst nastal v listopadu, kdy se rozhořely protesty proti opatřením vlády kvůli pandemii.

Vídeňská policie vyšetřuje útok na rabína. Žena ho ohrožovala nožem a křičela antisemitské nadávky

Číst článek

„Zvláště na internetu a na mnoha demonstracích se šířily bezuzdné antisemitské lži,“ napsal šéf židovské obce v Rakousku Oskar Deutsch. Protestů se účastnili i lidé s Davidovými hvězdami na prsou, čímž se demonstranti snažili srovnávat svou situaci se stigmatizací Židů nacisty za druhé světové války.

Zhruba 40 procent případů antisemitských projevů nebo útoku se odehrálo na pozadí politického pravicového extremismu, 15 procent naopak vzešlo z krajní levice a u 13 procent takových projevů byly zjištěny islamistické motivy.

V roce 2020 bylo v Rakousku hlášeno 11 fyzických útoků na Židy, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2019. V srpnu byl mimo jiné napaden šéf židovské obce ve Štýrském Hradci.

Podle rakouské židovské obce bylo kromě toho loni hlášeno 22 případů vyhrožování, 53 případů poškození majetku, 135 paušalizujících antisemitských vyjádření a 364 urážek.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Osudový rok českého piva

  2. Fyzické útoky, vyhrožování i urážky. Rakousko loni zaznamenalo rekordních 585 antisemitských incidentů

  3. Být vzdělanější než rodiče? V Česku mimořádně těžké, po pandemii ještě víc

  4. Mysleli jsme si, že jsme covid porazili, teď sledujeme, jak nás virus decimuje, popisuje novinářka z Indie

  5. Máchová z kauzy Bereta: Prostorový odposlech byla pomsta od Šlachty, připadala jsem si jako terorista

  6. Penam, Lovochemie, Cerea. Česko vyplatilo Agrofertu podle Bruselu na dotacích neoprávněně 155 milionů

Aktuální témata

Vrbětice, Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme