G7 odsoudila ruskou agresi, podpořila Ukrajinu a žádá tresty za zločiny

5 měsíce starý 157

foto Summit lídrů skupiny G7 a zástupců EU v bavorském alpském zámku Elmau, 27. června 2022.

Berlín - Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev. V prohlášení Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA slíbily Ukrajině podporu, dokud to bude třeba, a zároveň bránící se zemi ujistily, že si o své budoucnosti včetně budoucí mírové smlouvy rozhodne výhradně sama. Státy G7, jejichž jednání se účastní i Evropská unie, také požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny.

"Jsme odhodláni pomáhat Ukrajině udržet si suverenitu a teritoriální integritu, bránit se a vybrat si vlastní budoucnost. Je na Ukrajině, aby se rozhodla o budoucím mírovém ujednání, a to výhradně bez vnějších tlaků a vlivů," uvedli šéfové států a vlád skupiny G7, kteří od neděle jednají na třídenním summitu v bavorském alpském zámku Elmau. Dnes dopoledne se k jednáním digitálně připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země čelí útoku Ruska už od 24. února.

Představitelé států G7 ruskou invazi na Ukrajinu odsoudili jako "brutální, nevyprovokovanou, neospravedlnitelnou a ilegální agresivní válku". Konstatovali k tomu, že tuto válku vede Rusko za pomoci Běloruska. "Neuznáváme a neuznáme pokračující ruské pokusy překreslit hranice silou," uvedli státníci.

Skupina G7 rovněž ocenila veškeré snahy zdokumentovat a odhalit válečné zločiny. "Přímí pachatelé válečných zločinů a dalších zvěrstev stejně jako činitelé a vojenští vůdci odpovědní za jejich spáchání, musí být hnáni k odpovědnosti v souladu s mezinárodním právem," uvedly státy G7.

Biden a von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci

Prezident Spojených států Joe Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci na cestě k nezávislosti na ruských energetických surovinách. Oba státníci v prohlášení uvedli, že Rusko po invazi na Ukrajinu využívá zemní plyn jako politickou a ekonomickou zbraň. Biden se s von der Leyenovou nyní účastní třídenního summitu velkých světových ekonomik skupiny G7, který v neděli začal v bavorském alpském zámku Elmau.

Západ se po napadení Ukrajiny rozhodl co nejrychleji snížit energetickou závislost na ruském plynu, ropě a uhlí. Problematická je především stávající potřeba ruského plynu, která je u zemí střední a východní Evropy mimořádně vysoká. Snížení nezávislosti na ruských energetických surovinách zároveň připraví Moskvu o značné finanční prostředky, které nyní využívá pro vedení války.

"Spojené státy a Evropská komise učinily významné kroky ke snížení závislosti Evropské unie na ruských fosilních palivech tím, že snížily potřebu zemního plynu, spolupracovaly na energeticky úsporných technologiích a diverzifikovaly energetické dodávky," uvedli Biden s von der Leyenovou. Oba rovněž ujistili, že nadále platí jejich klimatické závazky.

Evropa se snaží chybějí ruský plyn nahradit mimo jiné zkapalněným zemním plynem (LNG), pro který buduje nové přístavní terminály. "Od března vzrostl ve srovnání s rokem 2021 celosvětový dovoz LNG do Evropy o 75 procent, zatímco dovoz amerického LNG do Evropy se takřka ztrojnásobil," dodali šéfka EK s americkým prezidentem.

Zdroj