GALERIE: Pietní místo na Staroměstském náměstí pokračuje. Další kříže dostávají jména

3 měsíce starý 10

Lidé stále přicházejí na Staroměstské náměstí připisovat jména svých zesnulých blízkých k pětadvaceti tisícům křížů, které tam jako symbolickou připomínku obětí pandemie zvěčnil spolek Milion chvilek pro demokracii.

Pavel Husták přijel na Staroměstské náměstí společně se svou ženou až ze severních Čech. V únoru přišel o oba své rodiče. „Otec umřel na konci února v náchodské nemocnici, kde byla situace opravdu šílená. Maminka, která se o něj starala, odešla necelý týden po něm,“ řekl. Poté ještě uvedl, že nerozumí tomu, jak může někdo brát pandemii na lehkou váhu.

Na náměstí byla také žena, která opravovala poškozená jména a připisovala další. Křížů „pojmenovala“ hned několik. „Přišla jsem dopsat jména zemřelých, jejichž rodina nemohla kvůli opatřením do Prahy,“ řekla a pokračovala v kresbě.

„Zbytečně ztracených životů našich blízkých nemuselo být tolik, pokud by vláda neupřednostňovala své zájmy nad zájmy občanů, napsal Milion chvilek v tiskovém prohlášení o 24 667 úmrtích, jejichž památku chtěl spolek protestní akcí uctít.

Kříže měly na náměstí původně vydržet jen jeden den, potom je měli organizátoři ze spolku Milion chvilek smýt. Vedení Prahy však rozhodlo, že vznikající pietní místo ponechá, dokud kříže nesmyje déšť.

Zdroj