Garmin vs. Elonga. Proč hodinky ukazují něco jiného než specializované zařízení. Jáchyme…?

před 2 měsíce 325

Tento článek navazuje na recenzi náramku a služby Elonga, která z ranního měření variability srdeční frekvence (HRV) analyzuje stav autonomního nervového systému a jeho dvou hlavních větví. Naměřené hodnoty porovnává, interpretuje je a doporučuje, jestli je vhodný čas na pohyb, nebo jestli je naopak vhodná regenerace.

Jestli máte čas, začněte napřed touto recenzí a sem se potom vraťte.

Informace, které od Elongy dostanete, jsou velmi podobné tomu, co ukazují například sportovní hodinky Garmin nebo jiné chytré hodinky. Jenže doporučení jsou často hodně odlišná. Chtěl jsem zjistit, proč tomu tak je. Ale protože toto téma přesahuje rámec původní recenze, připravil jsem tento samostatný článek.

Zcela odlišná readiness u Garminu a Elongy

Chytré hodinky jsou dražší než Elonga. Umí toho ale o dost víc, monitorují sportovní aktivity, spolupracují s mobilem… a srdeční aktivitu měří neustále, nejen ráno po probuzení. Elongu jsem začal testovat s hodinkami Garmin (Forerunner 965) na zápěstí a porovnávat.

V prvních týdnech se mi subjektivně zdálo, že se doporučení Elongy a Garminu často liší. Jeden zval k aktivnímu tréninku, protože jsem byl prý úplně zregenerovaný, druhý varoval, že dnes by bylo vhodné odpočívat. A jindy obráceně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stejné ráno: Elonga ukazuje, že mám hodně odpočívat, podle Garminu jsem zregenerovaný a připravený k akci

S tím jsem se nechtěl smířit. Začal jsem proto zapisovat denní numerické výsledky Elongy a Garminu, abych je mohl porovnat přesněji.

Zjistil jsem, že pocity nelžou a údaje, které ráno zjistí Elonga, se od hodnot Garminu hodně liší. Spočítal jsem korelace denních údajů a u shrnujícího doporučení readiness, které u Elongy i Garminu vyjadřuje, jak je dnes organismus připravený na trénink a zátěž, byl po téměř padesáti dnech měření korelační koeficient nula (resp. 0,01).

To znamená, že mezi hodnotami obou zařízení není vůbec žádný vztah typu, že když se jedna zvyšuje, nahoru jde i druhá. Výsledky jsou úplně nezávislé. Potom ale buď každé zařízení ukazuje pod připraveností k tréninku něco jiného, nebo si tady někdo vymýšlí.

Klepněte pro větší obrázekKorelační tabulka se srovnáním denních metrik Elongy (E) a Garminu (G)

Podobné to bylo i u dalších srovnávaných metrik. Třeba ranní stres Elonga se včerejším stresem Garminu: korelace 0,11. Nejvyšší korelační koeficienty v tabulce se pohybují kolem plus nebo minus 0,3. Ale tady spíš jen potvrzují pravidlo, že korelace není nutně kauzalita.

Z toho vyplývá, že Elonga a Garmin měří nebo interpretují stav organismu odlišně. Jak si s tímto zjištěním poradit? Přečetl jsem hodně materiálů souvisejících s měřením HRV, o rozdílech se bavil i s autory Elongy, a zde jsou mé závěry.

V následující části článku vysvětlím, jak a co měří Elonga.

Přečtěte celý článek