Gazdík porušuje zákon o střetu zájmů, má podíl ve firmě. Zapomněl jsem, tvrdí ministr

4 měsíce starý 78

Společnost Jocheček se zabývá především správou majetku a řízením investic. Gazdík firmu založil v roce 2019 společně s Martinem Valíčkem a oba do ní vložili pět tisíc korun, vyplývá z údajů v obchodním rejstříku. Gazdík je v něm veden jako jednatel firmy i držitel polovičního podílu doposud.

„Moje role ve firmě je čistě formální, nic jsem v té firmě nevykonával,“ řekl Gazdík Deníku N. Rovněž uvedl, že na svůj podíl po jmenování členem vlády zapomněl, ačkoliv to po něm žádá zákon o střetu zájmů. „Podílu se proto vzdám co nejdřív,“ ujistil Gazdík.

Podnikat přestal Válek i Síkela

Společnost Jocheček z Kelče na Vsetínsku se zaměřuje především na správu majetku a řízení investic. „Jedná se o řízení různých stavebních prací, zařizování a provozování té stavby,“ řekl webu spolumajitel firmy Valíček. Dodal, že firmu řídí hlavně on. Kromě toho společnost připravuje a vypisuje výběrová řízení na dodavatele nebo vede agendu čerpání finančních prostředků. V roce 2019 měla firma podle účetní závěrky tržby 149 tisíc korun, o rok později 234 tisíc korun.

Gazdík není jediným členem vlády, který musí kvůli vládnímu angažmá přestat podnikat. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ukončil koncem prosince podnikání ve firmě Avtokrat Consult, která pořádá školení lékařů. Novým majitelem a jednatelem brněnské firmy se stal ministrův syn.

Podnikání kvůli vstupu do vlády Petra Fialy (ODS) ukončil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zbavil se svých podílů ve společnosti Prime Fund, koupil je od něj zakladatel fondu Jan Svoboda, napsal v prosinci web Hospodářských novin.

Zdroj