Generál Petr Pavel ve volebním štábu. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Generál Petr Pavel ve volebním štábu. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Novým prezidentem se s největší pravděpodobností stane generál Petr Pavel. Podle predikce získal 58, 41 procenta hlasů. Andrej Babiš by tak zaostal o více než patnáct procent hlasů. Vyplývá to z algoritmu společnosti Blindspot, který dokáže už při pěti procentech spočítaných okrsků měl na základě propočtů poměrně přesně odhadnout výsledek.

Že se Petr Pavel stane prezidentem, potvrzuje také predikce, kterou zpracovávají datoví specialisté Seznam Zpráv. Generál podle nich získá 57,658,8 procenta hlasů. Také podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro televizi CNN Prima News zvítězí Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude 58,01 procenta odevzdaných hlasů. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš bude mít podle prognózy 41,99 procenta hlasů.

Dále čtěte

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Nejbrutálnější kampaň, Babišova ztráta paměti a estébáci kolem Agrofertu

číst článek »

Prognóza vychází z průběžných výsledků voleb po sečtení hlasů z 6,66 procenta okrsků a bude dále upřesňována. „Už teď můžeme s jistotou říct, že prezidentem České republiky dnes bude zvolen Petr Pavel. V rámci prezidentských voleb také bude rekordní volební účast,“ citovala televize v tiskové zprávě Martina Buchtíka z agentury STEM.

Po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedl Petr Pavel s 53,91 procenta hlasů. Na druhém místě byl bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s 46,08 procenta hlasů, vyplývá z volebního serveru Českého statistického úřadu.

„Nepředpokládám, že by se to mohlo ještě obrátit,“ řekl deníku FORUM 24 politolog Ladislav Mrklas. „Vzhledem k tomu, že on byl favoritem po celou tu dobu, tak si myslím, že spíš bude důležité a zajímavé, jak velký ten rozdíl bude,“ dodal.

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]