Generálové ukradli Putinovi jeho blitzkrieg, skončili ve vězení

5 měsíce starý 156

Beseda byl šéfem odboru operativních informací, čili zahraniční rozvědky, a sehrával klíčovou roli v ukrajinské hře Moskvy. Už v zimě 2014 velel pokusům násilně skoncovat s kyjevským "Majdanem".

Z informací, které nezávislým médiím předal zdroj ze samotné FSB, zvaný Wind of Changes, vyplývá, že Putin svěřil generálovi zorganizovat v sousední zemi "Antimajdany". Jejich účastníci, jak sliboval Kremlu generál Beseda, měli vystoupit proti kyjevským "neonacistům" a vystlat květinami cestu ruským tankům.

Plánované dobytí Kyjeva se nekonalo.

Foto: Serhii Nuzhnenko, Reuters

Generál Beseda a jeho zástupce Anatolij Baluch před měsícem skončili v domácím vězení, jak hlásil server Agentura.ru, který se specializuje na tajné služby. Nyní se ukázalo, že důležitý generál byl převeden do nejpřísněji střeženého vězení v Rusku, moskevského Lefortova.

Miliardy rublů na nadšené davy

Vladimir Osečkin z Gulagu.net, kterému Wind of Changes předává informace, vysvětloval, z čeho je šéf rozvědky FSB obviněn. Měl k dispozici obrovské peníze, které dostal z Kremlu na vyvolání celonárodního povstání proti režimu v Kyjevě. Jen v posledních měsících měl k dispozici deset miliard rublů (asi 2,64 miliardy Kč) z tajné části státního rozpočtu.

Kreml nařídil tankistům vzít si sebou slavnostní uniformy pro přehlídku v Kyjevě. Počítalo se s ní pár dní po invazi

Rusko totiž tají dokonce i před vlastními zákonodárci, na co vynakládá asi 15 procent svých výdajů.

V hlášeních předávaných Putinovi generál ujišťoval, že v každém velkém městě na Ukrajině zmobilizoval a zaplatil "až dvě tisícovky vysportovaných mužů" připravených aktivně vystoupit proti ukrajinským institucím. Za těmito údernými oddíly měly v každém městě následovat mnohatisícové davy proruských obyvatel, kteří měli s nadšením vítat ruské tanky.

Vládce Kremlu nařídil svým tankistům vzít si sebou slavnostní uniformy pro přehlídku v Kyjevě, s kterou se počítalo již pár dnů po invazi.

Ve skutečnosti se ale žádné povstání proti vládě v Kyjevě nekonalo a ruská armáda se po několika týdnech, kdy se jí nedařilo postoupit, od Kyjeva stáhla. Teď se armádní vyšetřovatelé pokoušejí zjistit, co se stalo s penězi, které Beseda utrácel na fiktivní síť agentů a diverzantů. Generálovi hrozí doživotí.

Ztratily se dva biliony korun

Osečkin v rozhovoru s novinářkou Echa Moskvy a Nové gazety (obě média sice přerušila činnost, ale jejich redaktoři jsou velice aktivní na sociálních sítích) popsal míru korupce v ruské armádě a tajných službách. Například kontrolní úřad zkoumal výdaje na smutně proslulou Vagnerovu skupinu. Z desítek miliard rublů se k žoldnéřům dostala nejvýše polovina.

FSB podle informací od Wind of Change tvrdí, že se nelze dopočítat osmi bilionů rublů (asi 2,1 bilionu Kč) vynaložených na obranu v posledních pěti letech. Uvedená suma odpovídá čtvrtině letošního státního rozpočtu. "Peníze se změnily v kryptoměny a generálské vily ve Francii, Bulharsku a Španělsku," odhaduje Ovečkin.

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo aktuální záběry z jednání s ministrem Šojguem

Foto: Twitter/Минобороны России

Podle názoru lidí z Lubjanky (tedy centrály FSB), kteří tradičně nemají rádi vojáky a bojují s nimi o vliv, korupční mechanismus v ohromující míře vybudovali dva náměstci ministra obrany Sergeje Šojgua - Timur Ivanov a Ruslan Calikov. Oba už pár měsíců pálí půda pod nohami, a tak tlačili na rozpoutání války ve víře ve starou ruskou zásadu, že "válka smaže všechny hříchy".

Na korupci na ministerstvu obrany a na velkopanský rozmařilý životní styl Šojgua, Ivanova a Calikova tvrdohlavě upozorňoval opoziční politik Alexej Navalnyj a lidé z jeho Fondu boje proti korupci. Ale Putin, než aby případ prozkoumal, udělal co mohl, aby odstranil opozičníka z veřejného života. Nejprve nařídil atentát a pak ho nechal uvěznit. A teď za to platí životy svých poddaných v nepovedené "bleskové válce", napsala Gazeta Wyborcza.

Zdroj