Gerhard Bohne, nevýrazný právník nacistů, který sehrál klíčovou roli. Nakonec se však dostal do nemilosti a musel narukovat

před 4 měsíce 71

Tělesně a duševně nemocné nacisté (ne)milosrdně zabíjeli, čin však museli mít ošetřený právně, aby nevyvolával přílišnou nevoli u veřejnosti.

Jedním z mnoha nacistických zločinů, které lze zařadit mezi ty nejhorší, byla cílená likvidace postižených a duševně nemocných lidí, v prvních měsících hlavně malých dětí. Nacisté chtěli tímto způsobem udržet čistou rasu, přičemž měli systém zabíjení těchto lidí velmi propracovaný, a to i po právní stránce. Tu měl na starosti německý právník Gerhard Bohne, který mnoho let po válce stanul za své zločiny před soudem, ale nikdy nebyl odsouzen.

Člen SS a právník zrůdného programu

Studiu práv se začal Gerhard Bohne věnovat krátce po první světové válce, a již od roku 1920 se angažoval v antisemitské Německé národní ochraně a Trutzbundu, a v roce 1930 vstoupil do NSDAP, uvádí Wikipedia. Když poté převzali moc nacisté, jeho sláva stoupala a nakonec se stal členem SS. Nacistický režim začal v roce 1939 se zrůdným programem nazvaným Akce T4, jehož cílem byla likvidace postižených a duševně nemocných. Jednalo se o „milosrdnou smrt“, a právě Bohne se stal jednou z jeho klíčových postav.

7. Gerhard Bohne

Gerhard Bohne was the lawyer and ss officer responsible for the smooth running of Hitler’s Aktion T-4 euthanasia program. He called himself a mercy killer who, in the bid to purify the German race murdered people with mental and physical illnesses. pic.twitter.com/raRvKi73Vc

— Nzeora (@NzeoraHQ) August 3, 2022

Jako právník totiž připravil veškerou legislativní dokumentaci, která se lidí podléhajících eutanazii týkala. Zahrnovalo to přitom nejenom jejich převoz, ale třeba i notářské ověření jejich smrti nebo správy majetku. Počet obětí programu Akce T4 je odhadován na více než 200 tisíc, a z části probíhal tajně, neboť byl po protestech veřejnosti oficiálně zrušen. Zpočátku byly děti zabíjeny hladem, léky a injekcemi, ale nakonec byly v rámci programu vytvořeny i plynové komory pro hromadné zabíjení, uvádí HolocaustResearchProject.

Soud jeho případ nakonec zastavil

Jinak zůstával Gerhard Bohne spíše v pozadí a oproti osobám jako Himmler, Heydrich apod. byl „slabý odvar“. V roce 1943 se navíc dostal do nemilosti, neb upozornil na údajné zneužívání prostředků činovníky programu Akce T4. Následně přišel o své funkce a musel narukovat do Wehrmachtu, a nakonec byl zajatý spojenci. Následně se mu podařilo uniknout do Argentiny, ale vrátil se do Německa, kde byl obviněn. Poté opět uprchl do Argentiny, kde ho však zatkli a vydali zpět, jenomže řízení proti němu bylo nakonec zastaveno.

Svůj život dožil v Německu, kde zemřel až v roce 1981 v Elmshornu. Historie o něm mluví jako o nacistickém zločinci, ale jeho jméno se začalo opětovně přetřásat i na konci roku 2022, a to v souvislosti se jménem slavného fotbalisty Lionela Messiho. Objevily se totiž zprávy, že je s tímto nacistou příbuzný, uvedl Reuters. Informaci dle všeho rozšířil falešný účet na sociálních sítích, ale žádné důkazy o pokrevním spříznění Messiho a Bohna neexistují.

Přečtěte celý článek