GIBS prověřuje únik informací v kauze soudce Sováka

1 měsíc starý 10

Ministryně Benešová uvedla počátkem týdne v rozhovoru pro Novinky.cz, že by se GIBS únikem měla zabývat. Podle mluvčí Nguyenové ale inspektoři případ prověřují již několik týdnů. „Případem se zabýváme od 15. prosince,“ upřesnila na dotaz ČT. 

Marie Benešová obvinila z úniků v Sovákově kauze pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ). Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové zaslala vytýkací dopis s žádostí o prověření, uvedl v úterý server Česká justice.

„Vzhledem k rozsahu, míře detailu a vyznění předmětných informací se obávám, že jejich zveřejnění nelze, jako v některých jiných případech, připsat na vrub aktivitě obhájců obviněných,“ píše podle serveru ministryně v dopise. Podle Benešové je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení.

V dopise Bradáčové ministryně podle České justice uvedla, že v případě Vrchního státního zastupitelství v Praze se nejedná o ojedinělý jev, zatímco u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k únikům nedochází. Benešová požádala Bradáčovou o prověření a přijetí opatření, která by do budoucna únikům informací zabránila. Dopis byl podle serveru zaslán také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Pražské VSZ se proti kritice ze strany ministryně ohradilo. „Paní ministryně spravedlnosti zaslala vrchní státní zástupkyni dopis, a aniž by vyčkala odpovědi, byl jeho podstatný obsah zveřejněn na soukromém webu, kde probíhá obhajoba osob obviněných v předmětné trestní věci. O motivech tohoto postupu nemůžeme spekulovat,“ sdělila vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně ale ministryně nezná skutečný stav věci ohledně údajného úniku informací, což je podle Bradáčové z dopisu Benešové zřejmé. „V souladu s principy profesionální komunikace Vrchní státní zastupitelství v Praze poskytne v možném rozsahu informace médiím až poté, co s pravdivým stavem věci seznámí ministryni spravedlnosti,“ doplnila Bradáčová.

Zdroj