GLOSA: Vláda knížecích rad, amatérských meteorologů a ministrů ze slevových letáků

6 měsíce starý 7

Pamatujete si ještě na loňská slova šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) o tom, že lidé mohou s nedostatkem energií bojovat například navlečením se do dvou svetrů? S odstupem času působí úsměvně, hlavně díky tomu, že vláda za vydatné pomoci šetřící veřejnosti dobře zvládla zimu a plynu i elektřiny bylo dost. Politika ale není jen o činech, ale také o slovech a symbolech. A politici by měli myslet na to, co, kdy, a především jak říkají. Zvlášť ve chvíli, kdy je velká část národa vyděšená děním na Ukrajině a obavami o svou budoucnost.

ČTĚTE TAKÉ: Známe jedenáct bodů důchodové reformy. Penze se sníží všem zřejmě už za tři roky

Případů, kdy koaliční politici komunikují se stejnou „lehkostí“ jako Pekarová, přibývá v podstatě s každým týdnem. Ať pro příklad nechodíme daleko, jen před pár dny si ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 zahrál na amatérského meteorologa, když predikoval, že s nedostatkem antibiotik pomůže už v polovině května zlepšující se počasí. Tak díky za nic, pane ministře ZDRAVOTNICTVÍ, nicméně nebe za oknem je temné podobně jako budoucnost naší lékové politiky.

Korunu naprosto diletantské komunikaci většiny členů vlády nicméně nasadil již poněkolikáté lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který v kabinetu platí za největšího šprýmaře. Ten před pár dny v pořadu Spotlight mimo jiné prohlásil: „Proč bych měl kupovat mléko za nějakých 25 až 40 korun? Počkám si pár dní, týden a nakoupím si celý karton za nějakých 16 až 17 korun. Vždyť čtení letáků je u mnoha občanů docela velký sport.“

Že se vám to ve chvíli, kdy si desítky tisíc lidí kvůli obří inflaci nejsou schopny udržet životní úroveň a šetří, kde se dá, zdá už poněkud přes čáru? Říkáte si, jak moc arogantní musí být ministr Nekula, když podobné knížecí rady udílí důchodcům a matkám samoživitelkám? Tak pozor, šéf resortu zemědělství jen zmateně nekáže, rychle přispěchal i s řešením. Na Twitteru totiž pro blaho nás všech zveřejnil tajné informace o mouce ve slevě v obchodním řetězci Lidl. Game changer.

Kupujte mouku, je levná

„Se zástupci řetězců jednám pravidelně. Díky řediteli Lidl Adamu Miszczyszynovi za pěkný dárek k dnešnímu jednání v podobě slevy pro spotřebitele. Zítra totiž bude v Lidlu mouka za 12,90 Kč. Když se chce, tak to jde. Děkuju Lidlu, že pochopili, o co mi celou dobu jde,“ napsal na sociální síť. Vidíte? Problém vyřešen.

Tak asi tolik k tomu, jak si tu dnes žijeme. Polovina vlády je neviditelná, druhá plácá jeden nesmysl za druhým a většina členů kabinetu jen čeká, že za ně všechny komunikační i faktické přešlapy vyřeší premiér Petr Fiala a hrstka zbylých ministrů, kteří se skutečně věnují své práci. Jenže kdo má pak mít čas skutečně vládnout? A řešit přípravu a komunikaci skutečně důležitých a klíčových věcí, jako je například důchodová reforma či konsolidační balíček?

Jestli nám koaliční politici budou bez špetky účasti a pochopení radit, abychom si v zimě brali dva svetry, v nemoci místo antibiotik spoléhali na sluníčko a inflaci a všeobecné zdražování řešili ve slevových akcích, možná brzy velká část společnosti dojde k názoru, že takovou vládu vlastně nikdo k ničemu nepotřebuje.

Zdroj