Google manipuluje s vyhledáváním, stěžuje si konkurenční platforma

5 dny starý 6

Platforma Rumble, která slouží ke streamování videí a konkuruje YouTube, v pondělí zažalovala společnost Google pro manipulaci s algoritmy. Technologický gigant podle agentury Bloomberg údajně přesměrovával návštěvníky na server YouTube, který pod Google spadá.

„Nespravedlivým přizpůsobováním svých vyhledávacích algoritmů společnost Google neoprávněně přesměrovala masu uživatelů na YouTube, čímž připravila společnost Rumble o další uživatele, nahrávání, povědomí o značce a výnosy, které by jinak získala,“ uvádí stížnost.

Rumble si také stěžuje, že výsledky vyhledávání primárně odkazují na YouTube, nebo že Google donutil výrobce mobilních telefonů, aby do zařízení již předinstalovali aplikaci YouTube.

Jako odškodné požaduje platforma Rumble přes šest miliard dolarů a zastavení protisoutěžních praktik ze strany Googlu, které jí způsobily škody přesahující dvě miliardy dolarů. Na žádost o komentář Google zatím nereagoval.

Žaloba, kterou firma podala u amerického okresního soudu severní Kalifornie, je nejnovější z několika desítek zahájených, které na Google podali konkurenti, vydavatelé, inzerenti a spotřebitelé. Ti tvrdí, že existuje mnoho protisoutěžních taktik, které se zaměřují na ovládání online vyhledávání a reklamy.

Zdroj