Google Maps integrují do svého portfolia generativní AI pro kvalitnější uživatelský zážitek

před 5 měsíce 109

Google zkouší, jak velké jazykové modely mohou uživatelům pomoci objevovat nová místa na Mapách.

Generativní umělá inteligence (AI) proniká do mnoha nečekaných oblastí, a Google Mapy nejsou výjimkou. Google nyní implementuje generativní AI, aby uživatelům pomohl objevit zajímavá místa k prozkoumání. Funkce bude odpovídat na dotazy ohledně doporučení restaurací či nákupních možností pomocí velkých jazykových modelů (LLM), které „analyzují detailní informace o více než 250 milionech míst a vezme v potaz i spolehlivé postřehy od uživatelské komunity s více než 300 miliony přispěvatelů, aby rychle nabídly návrhy, kam lze jít.“

Ačkoli Google uvádí, že tato funkce bude nejprve dostupná ve Spojených státech, prozatím nejsou informace o tom, kdy bude dostupná i v dalších zemích.

Rozvoj vlajkových služeb

Pro Google je to logický krok v rozvoji jejich vlajkové navigační služby, kterou se již léta snaží transformovat na nástroj pro objevování nových míst, než aby sloužila pouze k získávání směrů. Využití generativní AI k urychlení tohoto přechodu se zdá být logickým dalším krokem.

Obsah obrázku venku, příroda, krajina, vysočina

Popis byl vytvořen automaticky

Obrázek 1 – Midjourney V6: Chile Mountains

Díky integrovaným AI modelům lze objevovat nové personalizované destinace 

Pokud navštívíte San Francisco a chcete strávit několik hodin hledáním unikátních historických kousků, stačí se na Mapách zeptat, co hledáte, například „místa s historickou atmosférou v SF“. AI modely prozkoumají různorodé informace o okolních podnicích a místech spolu s fotografiemi, hodnoceními a recenzemi od komunity Map, aby dokázali poskytnout spolehlivé relevantní návrhy.

Google uvádí, že s touto první integrací začíná opatrně, ve spolupráci s komunitou místních průvodců společnosti, aby se zajistilo, že generativní AI bude využívána s rozmyslem. To znamená, že k této funkci budou mít nejprve přístup pouze tito přispěvatelé. Společnost ji poté otevře i dalším uživatelům.

Místní průvodci se dostanou k novým funkcím jako první

Místní průvodci, kteří jsou součástí komunity již od roku 2019, jsou popsáni jako „globální komunita průzkumníků, kteří píší recenze, sdílejí fotografie, odpovídají na otázky, přidávají nebo upravují místa a ověřují fakta na Google Mapách.“

Zatím není jasné, jak se to bude lišit od běžného vyhledávání, například „historický obchod SF“ v běžném vyhledávacím poli Google Map. Dle mého názoru se Google Maps bude postupně transformovat do co nejvíce komunikační a intuitivní platformy. Tj. dovedu si představit, že v různých oblastech země budou různí asistenti přizpůsobení přesně pro danou lokaci. Něco jako místní průvodce, který přesně ví, kam jít, kdy tam jít, a co kde koupit. A to v závislosti na denní době, konkrétnímu datumu, vašich schopností, zájmů apod.

Souhrn

  • Google integruje generativní AI do Map, aby uživatelům pomohl najít zajímavá místa s využitím velkých jazykových modelů.
  • Funkce bude nejprve dostupná ve Spojených státech, s plány na rozšíření do dalších zemí.
  • Generativní AI umožní uživatelům získat spolehlivé návrhy na místa na základě bohatých informací a recenzí od komunity.
  • Místní průvodci budou mít jako první přístup k nové funkci, s plány na její postupné otevření většímu počtu uživatelů.

Zdroj:

  • Hawkins, A. J. (2024, February 1). Google maps is getting “supercharged” with Generative AI. The Verge. https://www.theverge.com/2024/2/1/24057994/google-maps-generative-ai-llm-local-guide-search?ref=futuretools.io 

Článek Google Maps integrují do svého portfolia generativní AI pro kvalitnější uživatelský zážitek se nejdříve objevil na Ainovinky.cz.

Přečtěte celý článek