Grilování Blinkena kvůli Afghánistánu: Vzdali jste se Tálibánu, jsme vydáni na milost teroru

4 dny starý 4

Ústup amerických vojáků z Afghánistánu inicioval už exprezident Donald Trump, konečné datum odchodu stanovil jeho nástupce Biden. Ani jeden z nich ale nemusel zpackaný ústup vojáků obhajovat před zákonodárci v Kapitolu.

Role obětního beránka se totiž musel zhostit ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf resortu musel stažení amerických vojáků z Afghánistánu, které bylo spojené s obrovským chaosem i teroristickými útoky v Kábulu, vysvětlovat hned nadvakrát.

V pondělí na virtuální konferenci hájil své postoje jen před několika lidmi ze Sněmovny reprezentantů, přenos se ale vysílal na obrazovkách po celém Kapitolu. V úterý se postavil členům zahraničního výboru Senátu.

Blinkenovy hlavní argumenty se v pondělí točily kolem myšlenky, že situace v Afghánistánu byla bezvýchodná. „Jestliže 20 let a stovky miliard dolarů investovaných do vybavení a tréninků nestačily, proč by další rok, pět nebo deset let něco změnily?“ hájil se Blinken.

Nechali jste tam naše lidi, vyčítají Blinkenovi

Republikán Michael McCaul, který se také stará o zahraniční záležitosti, se do něj ale opřel s tím, že byl ústup nezodpovědný. „Vzdali jste se Tálibánu a teď jsme vydáni na milost jejich vládě teroru,“ vyčítal ministrovi ve Sněmovně reprezentantů republikán.

Kritika se na Blinkena snášela také kvůli zbrklé evakuaci a faktu, že v Afghánistánu jsou ještě minimálně desítky amerických občanů. Blinken na jejich bezpečném transferu údajně pracuje.

Následně se v Kongresu rozhořely debaty o nastavení mezinárodních vztahů s novou afghánskou vládou. Tálibán Blinken nijak neodsoudil, radikální hnutí se podle něj naopak snaží zabránit tomu, aby se v Afghánistánu usadily teroristické frakce. „Pokud chce Tálibán hledat uznání legitimity a podporu, musí to začít svobodou cestování,“ míní ministr zahraničí.

V závěru také obhajoval termín stažení amerických a potažmo též aliančních vojsk. Podle Blinkena měl Biden svázané ruce ve chvíli, kdy Trump s Tálibánem podepsal mírovou smlouvu. Ministr zahraničí kongresmanům tvrdil, že hrozilo napadení amerických vojáků v případě, že by se datum odchodu vojsk posunulo. „Biden mohl válku ukončit, nebo ji eskalovat,“ uzavřel Blinken ve Sněmovně reprezentantů.

Blinken čelil ostré kritice také během úterního vystoupení v Senátu, a to od republikánů i demokratů. „Stažení amerických vojáků z Afghánistánu bylo fatálním selháním,“ řekl například demokratický senátor Bob Menendez.

Zdroj