V Grónsku se objevuje nová vegetace na značně velkých plochách, na kterých předtím roztála ledová pokrývka. Tyto proměny představují riziko v podobě zvýšených emisí skleníkových plynů a stoupání mořské hladiny, uvedl server The Guardian s odkazem na studii publikovanou v časopise Scientific Reports.

Nuuk 7:43 14. února 2024

Grónsko

Existují známky toho, že zvýšená plocha vegetace má za následek další tání ledu, vyplývá ze studie (ilustrační foto) | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Výzkum uvádí, že velké plochy ledu nahradily od 80. let 20. století neúrodné skály, mokřady a keřové porosty. Tento vývoj tak mění životní prostředí. Analýza satelitních záznamů ukázala, že během posledních třiceti let roztálo odhadem 11 000 kilometrů čtverečních grónských ledovců a ledové pokrývky.

Teploty v Grónsku jsou nejvyšší za 1000 let. Tání ledu může přitom zvednout hladiny oceánů až o šest metrů

Číst článek

Vegetace se rozšířila na více než dvojnásobek plochy, kterou pokrývala v době zahájení studie, uvádí The Guardian.

V Grónsku téměř čtyřnásobně vzrostl počet mokřadů, které jsou zdrojem emisí metanu. Ústup ledu podle vědců způsobuje vyšší teplota vzduchu. Od 70. let 20. století se zmíněná oblast otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr.

Existují známky toho, že zvýšená plocha vegetace má za následek další tání ledu, vyplývá ze studie. „Vidíme známky toho, že úbytek ledu vyvolává další reakce, které povedou k pokračování úbytku ledu a dalšímu ozelenění Grónska,“ poznamenal spoluautor výzkumu Jonathan Carrivick.

Vědci na základě poznatků vytvořili model umožňující předvídat oblasti Grónska, které v budoucnosti pravděpodobně postihnou „výrazné a zrychlené“ změny.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Grónské ledové plochy se mění na skály i mokřady. Je to riziko pro životní prostředí, popisují výzkumníci

  2. ONLINE: Kauza Čapí hnízdo se vrací před soud. Soudce Šott vyslechne znalce a nového svědka

  3. McDavid řídil výhru nad Detroitem šesti asistencemi, Hronek s Pastrňákem si připsali dvě nahrávky

  4. ONLINE: Tři lidé přišli o život po ruském ostřelování města Selydove. Další tucet utrpěl zranění

  5. KLDR vypálila několik dosud neznámých střel s plochou dráhou letu. Jihokorejci jsou v pohotovosti

  6. Jak vidí Vladimir Vladimirovič Putin svět

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme