Guardiola umetá Haalandovi cestu. Citizens opustí po Jesusovi zřejmě i letitá opora

4 měsíce starý 145

 Reuters

Měsíce spekulací v médiích, zákulisních dohadů a dlouhých vyjednávání. Vše utnulo až červnové oznámení. Erling Haaland zamířil z Dortmundu do Manchesteru City. Ze všech nabídek od největších světových klubů si vybral spolupráci s Pepem Guardiolou.

Zřejmě to nebyl žádný nahodilý výsledek posledních dní před zveřejněním transferu. Je pravděpodobné, že se už jen ladily detaily smlouvy mezi útočníkem a klubem. Přestupní částka přibližně 60 milionů eur (asi 1,5 miliardy korun) byla dána dopředu výší výstupní klauzule v Haalandově vztahu s BVB.

Guardiola tak měl nejspíš dostatek času promyslet, jak obávaného snajpra do svého týmu zapracuje.

To je vidět i na přestupní politice Citizens.

Španělský stratég se pustil do přebudovávání útočné řady a zjednodušeně řečeno: snaží se udělat Erlingu Haalandovi maximální prostor. Etihad Stadium už opustil Gabriel Jesus (směr Arsenal) a odejde nejspíš i další ofenzivní klenot Raheem Sterling (spekuluje se o Chelsea).

Jesus působil v City především na hrotu, ale uměl zahrát i z podhrotu nebo ze strany. Sterling je spíš křídelník typický pro ofenzivní trojzubec, který Guardiola s Manchesterem praktikoval. Teď to ale vypadá, že od nové sezony od tohoto stylu upustí a bude hrát systém, ve kterém bude dominantnější hrotový útočník - Haaland.

Navíc Sterlingovi se v uplynulé sezoně nelíbilo, že Guardiola se sestavou často rotoval a sedmadvacetiletý Angličan chyběl v řadě důležitých utkání.

"Jako trenér musíte vybrat pro každý zápas jedenáct hráčů, kteří budou hrát. Ještě těžší ale je říct dalším jedenácti, že oni hrát nebudou. Ti můžou mít pocit, že je nemáte rád. Tohle je na té práci to nejtěžší," komentoval Guardiola.

Podobně jako nyní v případě Jesuse už Guardiola mluvil v zimě, kdy klub po pouhém roce a půl nechal odejít do Barcelony Ferrana Torrese.

Teď je na odchodu Sterling a odejít může i další ofenzivní hráč Bernardo Silva, o kterého se intenzivně zajímá Barcelona. Možná nesetrvá ani Rijád Mahriz.

Guardiola tak udělal pro norského útočníka maximální prostor, Haaland zůstane prakticky jediným čistokrevným hroťákem v týmu. Doplnit jej může Jack Grealish, který ovšem hraje také častěji ze strany, nebo Nahuel Bustos, který se vrátil z hostování v Gironě. Ten zase ale nebude mít určitě takové nároky na minuty strávené na hřišti jako třeba Gabriel Jesus. Případně také Julian Alvarez, který hostoval v uplynulé sezoně v River Plate.

Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se příchod Haalanda do týmu projeví na předváděné hře a zda Guardiolovi sázka na jednoho hráče vyjde. 

Zdroj