Halina Pawlowská: Každé rande, které skončí láskou, je ideální

2 týdny starý 11

Vaše poslední kniha se jmenuje Rande. Kdy jste byla na rande naposledy?

Kdy jsem byla na klasickém rande naposledy? Tohle nechci prozradit, protože to se čtenář dozví v mé knížce.

A jak vypadá vaše ideální rande?

Každé rande, které skončí láskou, je ideální. A když myslím lásku, tak nemyslím jen sex.

Jak se na něj připravujete? Liší se to třeba nějak věkem?

Jistěže se přípravy liší věkem. Můj obličej v osmnácti nepotřeboval tolik make-upu jako teď. Snadněji jsem se oblékala do džín a taky jsem se vznášela na vysokých podpatcích, protože jsem neměla strach, že upadnu. Teď mám strach nejen, že upadnu, ale že už nevstanu…

Napsala jste přes třicet knih, k tomu řadu článků, scénářů… Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Píšu většinou kvečeru a v noci. Píšu ráda, když ovšem nemusím… Často ale musím, a to se pak moc lituju.

V rodině máte dlouhověkost, která je také častým námětem vašeho psaní. Kdo je v ní rekordmanem?

Tchyně umřela, když jí bylo devadesát pět a půl, maminka, když jí bylo skoro devadesát pět, táta umřel v devadesáti po flámu a má teta Anna umřela, když jí bylo sto a nesla dva kbelíky plné vody.

Foto: Motto

Obal knihy

Ve svých knihách popisujete často své soukromí. Je někdo kolem vás, kdo vám vytyčil hranici: nepiš o mně?

Neopisuji realitu. Mí nejbližší, včetně kamarádek a rodiny, to samozřejmě vědí. Nikdo mi nemusí vytyčovat hranici, ta hranice je ve mně! Všechny pocity v mých knihách jsou autentické, ale realita s fikcí se pábitelsky mísí.

Vaší autorskou sílou jsou povídky. Liší se nějak ty, které připravujete pro rozhlas, od těch, co vyjdou tiskem?

Když v rozhlase, konkrétně na Dvojce v Omeletkách, čtu své povídky, tak čtu ty, které jsem napsala, a čtu je, jak byly napsané. Když ovšem vyprávím v rozhlase nějaký svůj příběh, tak to není povídka, to popisuju situaci tak, aby to bylo fajn pro audio médium.

Na televizní obrazovku jste – podle databází – vstoupila před desítkami let. Liší se nějak role, které dostáváte? A jak?

Kdysi jsem si všechny své role sama napsala, dnes dostávám i role ze scénářů jiných autorů. Dřív jsem hrála mladé ženy, které chtějí někoho sbalit, dnes hraju potrhlé báby, které nebalí nikdo.

Foto: Albatros

Halina Pawlowská

K relaxaci mnohých patří kultura po práci: divadlo, kino, dobrá kniha. Vás kultura živí. Jak a při jaké činnosti odpočíváte?

No… nevím, zda bych řekla, že mne kultura živí, spíš bych řekla, že já, i když kulturu vytvářím, tak při ní taky odpočívám. Mám ráda filmy, mám ráda divadlo, miluju knihy…

Blíží se Vánoce. Dáváte je pod stromeček?

Ráda dávám knihy, je jedno, o jaký jde žánr, vždycky jde jen o to, aby ta kniha byla dobrá! A tak je to vlastně se vším. I s lidmi. Je fuk, zda je to žena, dítě, muž, je fuk, jaké má pohlaví, jaký má věk i povolání, jde jen o to, jestli ten člověk je fajn a hodný, anebo je to blbec a padouch.

Halina Pawlowská: Píšu v noční košili

Natáčí se nová komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Zdroj