Hamáček a Filip se ve středu sejdou s prezidentem Zemanem

1 měsíc starý 2

foto Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček hovoří s novináři, poté co se setkal 22. září 2020 v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Praha - Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček a také šéf komunistů Vojtěch Filip ve středu navštíví prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě. Filip bude před odpolední schůzkou jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). ČTK řekl, že mluvit chce s oběma politiky o rozpočtu. Pro Hamáčka jde o pravidelnou schůzku s hlavou státu, naposled spolu jednali v září o koronavirové epidemii a přípravě senátních a krajských voleb. Obě setkání ČTK potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Hamáčka přijme Zeman ve 12:30, Filipa v 15:00. S čím Filip za Zemanem půjde, vyplyne podle něj z rozhovoru, který povede ráno s Babišem. Komunisté podmiňují podporu rozpočtu, se kterým dosud vždy menšinové vládě ANO a ČSSD ve Sněmovně pomohli, přesuny peněz do sociální oblasti a také pozastavením některých vyzbrojovacích projektů ministerstva obrany. Chtějí, aby na ně resort nezískal pro příští rok deset miliard korun. Zda rozpočet podpoří, budou rozhodovat v pátek na zasedání širšího vedení strany, na které pozvali i ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). I ta se chystá navštívit Zemana, a to po projednání sporného daňového balíčku v Senátu, tedy po čtvrtku.

Menšinový kabinet nemá zatím pro rozpočet na příští rok podporu Sněmovny, v Senátu jedná o úpravách daňového balíčku, který počítá se zrušením superhrubé mzdy.

Zdroj