Hamáček a Petříček dávají ruce pryč od Babišova vyjednávacího selhání: Musí sám převzít odpovědnost a omluvit se

3 měsíce starý 27

Ostudná porážka, selhání. Tak nazývá opozice i zahraniční tisk Babišovo vyjednávání o podílu z 10 milionů dodatečných vakcín od Evropské unie. Premiér se totiž spolu s Rakouskem a Slovinskem rozhodl nepřipojit k solidárnímu plánu, utrpěla na tom ale právě i Česká republika, která tak přišla o možnost získat 140 tisíc vakcín. Od fiaska však dávají ruce pryč vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD), jejichž strana s Andrejem Babišem vládu tvoří.

Oba se vůči vyjednávacímu debaklu vymezili na Twitteru a popřeli, že by byla vina ve vládě jakožto celku. Tím, kdo má celou věc na svědomí, je podle nich pouze předseda vlády Andrej Babiš sám.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

„Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín,“ vyjádřil se na svém twitterovém profilu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

K potvrzení jeho slov se připojil i další sociální demokrat a člen Babišovy vlády – ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ napsal ministr.

Oba politici a strana, kterou zastupují, jsou však i přes jejich opakované výhrady v době epidemie nadále ve vládě Andreje Babiše. Současná vláda nemá podle politologů důvěru a podobné výroky ji nijak neposilují, pokud by však padla, nastoupila by úřednická vláda prezidenta Miloše Zemana. I to je důvod, proč opoziční poslanci nechtějí pár měsíců před volbami vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Premiér Andrej Babiš se výhradám k vyjednávání brání. Způsob rozdělení dodatečných vakcín v EU podle něj není solidární. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ řekl premiér.

Zdroj