Hamáček je proti otevření skiareálů

2 měsíce starý 17

„Za sebe říkám – v situaci 9000 nově nakažených denně (za úterý přibylo 9144 případů, za pondělí 6953 - pozn. red), přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se 1, britská mutace viru za rohem - to není moment na otevírání sjezdovek,“ napsal šéf sociálních demokratů Hamáček na Twitter.

Za sebe říkám - v situaci 9000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se 1, britská mutace viru za rohem - to není moment na otevírání sjezdovek.

— Jan Hamáček (@jhamacek) January 27, 2021

Otevřít lyžařská centra chce dlouhodobě vicepremiér Havlíček. V pondělí na vládě prosazoval obnovení jejich provozu již v pátek, a to za přísných epidemiologických podmínek. Jenže neuspěl - vládě se zdála doprovodná hygienická opatření málo přísná.

„Navrhoval jsem, aby byly skiareály v režimu uvolnění již od pátku tohoto týdne. Vládou to ale přijato nebylo. Dostal jsem za úkol dopracovat některá opatření,” uvedl Havlíček v pondělí.

O nové verzi návrhu by měla vláda jednat ve středu odpoledne.

Havlíček poukazoval na to, že v Česku je asi 450 lyžařských středisek, které do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun a zaměstnávají 45 000 převážně místních obyvatel. Opatření navrhoval podobná jako v Rakousku.

„Systém by vycházel z řízení front, z počtu lidí na lanovce a z povinných respirátorů FFP2. S ohledem na nesouhlas se pokusím připravit ještě přísnější režim,” řekl v pondělí Havlíček a naznačil tak, že v nové úpravě by mohl být ještě menší počet přepravovaných osob na lanovce a změny by se měly týkat také systému kontrol.

Hamáček v souvislosti se skiareály upozornil, že krok může projít i bez hlasů sociálních demokratů. Připomněl při tom, že když šlo o zrušení superhrubé mzdy a následné zavedení daňových sazeb ve výši 15 a 23 procent premiér, prosadilo si ANO svou i proti vůli ČSSD, když našlo podporu u ODS a SPD.

„Mají dost hlasů, aby otevřeli skiareály a nemusí se vymlouvat na nás. Musí být ale připraveni za to nést politickou odpovědnost,” napsal Hamáček Novinkám.

Zdroj