Hamáček k Vrběticím: Při prvním výbuchu něco selhalo, druhý byl podle plánu

2 týdny starý 9

K výbuchům v muničních areálech ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci roku 2014. Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

„Dá se říci, že se odehrálo něco, co nebylo takto plánováno,” uvedl Hamáček k prvnímu výbuchu. Naopak druhý výbuch podle všeho proběhl časově podle plánu, kdy již měla být munice v Bulharsku, kam měla být vyvezena.

Hamáček potvrdil, že při vyšetřování české orgány spolupracují i se zahraničními partnery.

S reakcí Ruska počítáme

ČR v reakci na informace dodané tajnými službami rozhodla o vyhoštění 18 Rusů, kteří jsou spolupracovníky ruských zpravodajských služeb.

„Informace přesvědčily i prezidenta republiky, aby tento náš krok potvrdil,” uvedl k rozhodnutí vlády ministr zahraničí.

Podle Hamáčka musíme být připraveni na reciproční vyhoštění 18 českých diplomatů, což by mohlo mít vliv i na fungování české ambasády v Moskvě. Ruská strana takovýto krok ostatně již avizovala.

„Ten krok, který jsme zvolili, je bezprecedentní,” připustil Hamáček. Ke konci loňského roku bylo na ruské ambasádě v Praze 135 diplomatů.

„Postupovali jsme v souladu s doporučením tajných služeb,” dodal.

Kdy přesně dostal informaci i zapojení příslušníků GRU do výbuchů ve Vrběticích, Hamáček neřekl. Nevyjádřil se ani k tomu, že plánovaná návštěva Moskvy mohla být krycím manévrem.

Podle něj o celé záležitosti probíhala koordinace vlády a bezpečnostních služeb a nebylo proto možné věc uspěchat.

Vyjasnění okolností ohledně toho, jak dlouho měla vláda informace od tajných služeb, požaduje pravicová opozice.

Zdroj