Hamáček odmítá otevření skiareálů. Uvolnění by se projevilo v nemocnicích, míní

2 měsíce starý 15

V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) aktuálně není situace na to, aby se otevřely lyžařské areály. S návrhem na jejich otevření neuspěl v pondělí na jednání vlády místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), dnes by však měl kabinetu předložit přísnější verzi plánu. Hamáček argumentuje denními nárůsty potvrzených případů covidu-19 v Česku, ale také zaplněnými nemocnicemi.

Lyžaři u lanovky v Telnici | Foto: ČTK / ČTK

„Poklesy se víceméně zastavily. Máme za včerejšek devět tisíc nakažených, počet hospitalizovaných je kolem šesti tisíc. Vysoká je tak i zátěž na zdravotnická zařízení. Objevuje se také postupně i britská mutace,“ upozornil po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Podle něj epidemie v současnosti téměř stagnuje. „Jakékoli uvolnění by na těchto číslech okamžité znamenala přitížení na zdravotnických zařízení. Nemůžeme dovolit přidělávat práci zdravotníkům,“ dodal. 

Havlíček v pondělí navrhoval vládě otevřít skiareály od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory třídy FFP2 ve frontách a na lanovkách. Návrh přísnějšího režimu bude podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a zejména v systému kontrol a následků za nedodržování opatření v lyžařských střediscích.

Předseda komunistů Vojtěch Filip po hodnocení smlouvy s ANO uvedl, že podle jeho informací bránili spuštění skiareálů ministři za ČSSD. Dodal, že to chce s Hamáčkem probrat.

Opatření proti šíření covidu musí být založena na odborných podkladech, ne na handlech s KSČM. Současná čísla neumožňují otevřít skiareály nebo školy, jinak hrozí kolaps nemocnic. Prosím o trpělivost, dokud neproočkujeme velkou část lidí, nemáme jinou zbraň než tato omezení.

— Jan Hamáček (@jhamacek) January 27, 2021

Šéf Ústředního krizového štábu Hamáček se na twitteru postavil proti otevření sjezdovek. "V situaci 9000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se jedničce, britská mutace viru za rohem - to není moment na otevírání sjezdovek," napsal.

Tvrdší režim na horách by měl podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a vlecích či řízení front. Zásadní bude ale systém kontrol a následků za nedodržování opatření ve skiareálech. Například využívání ubytovacích kapacit pro rekreační účely pod záminkou pracovních cest. S tímto úkolem by měli být nápomocní pracovníci ČOI, klíčová role bude ale podle Havlíčka dále spočívat na policii. 

Hraniční termín 

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek, cestovního ruchu a sportu opakovaně vyzývají vládu k otevření sjezdovek. Hraničním termínem je podle nich pátek. Situace se podle nich stává neúnosnou. Skiareály mohly od 13. března loňského roku fungovat kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením jen týden, ztratily tak asi deset týdnů provozu. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí nákladů, areály nutně potřebují začít fungovat, aby nezkrachovaly, řekl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

"Provozovatelé jsou schopni doplnit některá pravidla tak, aby se bezpečnost provozu ještě zvýšila - může to být například zavedení respirátorů FFP2, nebo omezení kapacity dopravních zařízení, čímž by v některých ohledech byla opatření přísnější, než v Rakousku," uvedli zástupci organizací cestovního ruchu ve výzvě vládě, kterou odeslali v úterý večer. 

Havlíček se na pondělním jednání vlády snažil prosadit otevření skiareálů od pátku, nedostal ale potřebnou podporu. Dnes se chystá k této otázce další diskuze.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po ČR. S otevřením skiareálů se podle něj nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle jejich asociace jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45 tisíc lidí.

Pomůžeme vašemu novoročnímu odhodlání. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k unikátnímu seriálu o hubnutí. Více zde.

Autor: ČTK, Redakce

Zdroj