Hamáček odsoudil demonstranty, zásah policie ocenil

1 měsíc starý 10

foto Policisté brání na Staroměstském náměstí v Praze ve vstupu lidem, kteří se 7. března 2021 chtěli zúčastnit demonstrace proti vládním opatřením proti koronaviru.

Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odsoudil chování účastníků nedělních demonstrací proti vládním koronavirovým opatřením. Mrzí ho, že se k nim propůjčují i poslanci, řekl dnes novinářům s odkazem na spoluorganizátora Lubomíra Volného (dříve SPD), kterého po demonstraci na pražském Václavském náměstí zadržela policie. Hamáček počínání policistů ocenil.

Protesty pořádaly v neděli iniciativy My společně a Chcípl PES, akce na Václavském a Staroměstském náměstí byly obě brzy rozpuštěny. Policisté zajistili 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení

Hamáček uvedl, že policii děkuje za profesionální přístup proti hrstce nezodpovědných lidí, kteří svým chováním ohrožují zdraví všech. "Ty lidi nechápu, co se tam dělo, to bylo daleko za hranou. Mrzí mě, že se k tomu propůjčují i poslanci Parlamentu. Ale bohužel, doba je taková," uvedl. Je rád, že policie zasáhla.

Zadržení Volného se podle něj odehrálo podle předpisů. "Ani ústavní činitel nemůže kašlat na zákony. Takže byl zajištěn v souladu se zákonem o policii. Prostě ani to, že má někdo poslaneckou imunitu, mu neumožňuje pokračovat v protiprávním jednání a nerespektovat výzvu policie," řekl Hamáček. Účastníci demonstrace by se podle něj měli stydět. "Nic jiného s k tomu říct nedá," konstatoval.

Policie zajistila 52 demonstrantů za přestupek, dva za trestný čin

Pražští policisté zajistili při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení, sdělil ČTK policejní mluvčí Jan Daněk. V centru metropole se v neděly sešly stovky demonstrantů, jejich akce byly záhy rozpuštěny.

Pražští policisté zajistili při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení, sdělil dnes ČTK policejní mluvčí Jan Daněk. V centru metropole se v neděly sešly stovky demonstrantů, jejich akce byly záhy rozpuštěny.

Policie na protestech kontrolovala dodržování pravidel, která platí kvůli šíření koronaviru. Prověřovala, zda je účastníků povolený počet, zda jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst. Policisté nepustili za hranice okresů několik autobusů, které na demonstraci proti vládním opatřením mířily do Prahy.

Kromě přestupků proti nařízením zaznamenala policie 2 případy, kdy podle ní mohli demonstranti spáchat trestný čin. Podle Daňka se jednalo o útok na úřední osobu a výtržnictví.

Ohlášené akce na Václavském a Staroměstském náměstí byly v neděli odpoledne obě brzy rozpuštěny. Demonstranti se vydali na Petřín a poté zpět na Staroměstské náměstí, kde je policie vyzvala k rozchodu. Následný pokus několika desítek demonstrantů proniknout na Václavské náměstí překazili policejní těžkooděnci, kteří jim zatarasili obousměrně cestu v ulici Na Příkopě a ze zhruba padesátimetrového úseku je postupně propouštěli po prokázání totožnosti.

Zdroj