Hamáček soudí, že za všechno mohou lidi. Odvážný muž!

3 měsíce starý 17

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček odhalil, proč jsme na tom teď s koronavirem tak špatně. Přesněji řečeno, proč jsme v přepočtu případů na milion obyvatel nejhorší na světě. Lidi za to můžou, lidi. To nepochybně. Jen bychom mu měli říct, ať není „slušnej“ a řekne jména.

Na radiu Impuls Hamáček řekl: „Spolupráce byla na jaře lepší. Lidé opravdu dodržovali to, co vláda nařídila. Na podzim se to už nepovedlo, takže je to kombinace faktorů. Nikoho to netěší. Děláme všechno pro to, abychom situaci zlepšili.“ A ještě: „Nikdo tady nechce žádné řízení promořování. Jediní, kdo se tu naschvál promořují, jsou ti, kdo nedodržují vládní opatření. Nedodržují omezování kontaktů, jezdí po návštěvách, nenosí roušky a pořádají různé párty, jsou proti ostatním. Jsou dvě možnosti, buď budeme brzdit a epidemii se snažit zastavit, a tedy i schytávat kritiku. Nebo rezignujeme a dáme volnou cestu nekontrolovanému šíření viru.“

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Ano, na jaře si lidé sami ušili roušky a nosili je i v lese. Opozice mluvila o potřebě se připravit na konci ledna, nestalo se nic. Čekalo by se, že na podzimní vlnu, kterou čekali všichni (kromě několika virových celebrit), bude už všechno nějak zaběhnuté. Zaběhnuté není ale nic. Na nějakou chytrou karanténu a trasování si nikdo ani nevzpomene. E-rouška posledním vytrvalcům sděluje, že celé měsíce nepotkali jediného nakaženého, což je poněkud podezřelé. Tchajwanská firma Autoland Technology, která za návštěvy předsedy senátu Miloše Vystrčila na ostrově slíbila darovat Česku pět linek na výrobu roušek a respirátorů, oznámila, že čtyři z nich místo státu předá soukromé firmě. Stát si je nebyl schopen ani přivézt. Možná kdyby byly z komunistické Číny, byly by tu hned a proběhl by zase nějaký obřad klanění vysoce postavených činitelů na letišti. Během jednoho měsíce tři ministři zdravotnictví. Zavedl se systém PES, který papaláši hned ochromili výjimkami. Plánované očkování provází zmatek.

Ale za všechno mohou lidi.

Jan Hamáček má jistě pravdu, že dost lidí na opatření kašle a někteří je dokonce nedodržují ostentativně. Při pohledu na všechnu tu neschopnost ovšem občané propadají skepsi, nemají dojem, že je někdo podrží, když kvůli opatřením zkrachuje jejich podnikání nebo přijdou o práci. Do toho Andrej Babiš vykládá, že máme zatnout zuby. On zuby zatínat nemusí. U moře si ostatně odpočinul, když předtím vyzval občany, ať nikam nejezdí. Jak by ale mohl nejet, když to měl rok objednané. To je jasné. Nejdřív se vyhlásil tradiční oběd prezidenta a premiéra s manželkami a ministr zdravotnictví s tím neměl problém. Pracovní schůzka, ne? To je jasné, jak někde bude paní Babišová a paní Zemanová, tam se bude makat, až se lánský zámek otřásat bude. Pak dali lidé najevo, co si o tom myslí, tak se couvlo. Ministr Jan Blatný se blamoval zbytečně.

Jedno je třeba Janu Hamáčkovi přiznat. Tyhle jeho výroky nejsou skutečně populistické. Spíš to vypadá, že v Lidovém domě dlouho bádali nad tím, čím by ještě tak občany urazili. Angela Merkelová mezitím občany snažně prosí a omlouvá se, ačkoliv ona ten virus do země nezavlekla. Kremelské dezinformace mezitím řádí. Není divu, když hlavou státu je putinovský kolaborant, který, pokud se náhodou objeví, polovinu národa pozuráží a pokouší se ochromit tajné služby vlastní země.

V každém případě přeje i my Janu Hamáčkovi, aby zaťal zuby, zvláště na podzim při volbách. Jen aby mu to pak už nezůstalo.

Zdroj