Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti tomu, že by jím vedený resort chtěl skrývat smlouvy k nákupům ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Na twitteru v neděli uvedl, že všechny smlouvy vnitra jsou zveřejněny v registru smluv a v Národním elektronickém nástroji (NEN) pro veřejné zakázky.

Praha 15:18 28. března 2021

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vládní poslance za to, že v pátek nepodpořili usnesení opozice, že by smlouvy o nákupech v nouzovém stavu měly být zveřejněny.

„K páteční diskusi o zveřejňování smluv – všechny smlouvy ministerstva vnitra na nákupy ochranných prostředků v nouzovém stavu jsou dávno zveřejněny v registru smluv a v NEN, na webu ministerstva je přehledná tabulka. Opravdu nemáme co skrývat,“ řekl Hamáček.

K páteční diskusi o zveřejňování smluv - všechny smlouvy @Ministerstvo vnitra na nákupy ochranných prostředků v nouzovém stavu jsou dávno zveřejněny v registru smluv a v NEN, na webu ministerstva je přehledná tabulka. Opravdu nemáme co skrývat.

11:32 – 28. 03. 2021

9 97

Babiš v sobotu uvedl, že s rozhodnutím poslanců nesouhlasí. „Všechny smlouvy, které jsme uzavřeli a které uzavřeli naši ministři, musí být samozřejmě zveřejněné,“ napsal na twitteru premiér.

Naši poslanci včera odmítli zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu. Naprosto s tím nesouhlasím, je to absolutní nesmysl. Všechny smlouvy, které jsme uzavřeli a které uzavřeli naši ministři, musí být samozřejmě zveřejněné. Nemáme co skrývat.

14:29 – 27. 03. 2021

28 437

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v diskusním pořadu televize CNN Prima News Partie řekl, že se pátečního hlasování sice nezúčastnil, všechny smlouvy ale podle něj musí být ze zákona zveřejněny v registru smluv. S tím souhlasil i místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Závěr kontrolního úřadu: ministerstva 10 let podceňovala hrozby epidemií, nákupy byly chaotické

Číst článek

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by zveřejnění zjednodušilo kontrolu nákupů.

Připomněla závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle kterého státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19 provázel chaos a nedostatečná kontrola úřadů. Důsledkem pak byly značné rozdíly v ceně i kvalitě.

Ministerstva zdravotnictví a vnitra se hájila tím, že spolupracovala a že nákupy bylo potřeba hlavně provést rychle. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dodal, že je potřeba, aby byly nákupy transparentní.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Velká Británie chce na covid testovat řidiče kamionů z ciziny, kteří přijedou na déle než dva dny

  2. Naruší někdo Hamiltonovu nadvládu? Rekordman formule 1 má v nové sezoně zdatného vyzyvatele

  3. Hamáček: Všechny smlouvy k nákupu ochranných pomůcek jsou v registru smluv. Nemáme co skrývat

  4. Týden očima Petra Schwarze: Mnoho špuntů, žádné bublinky

  5. ‚Proč lpíme na výkonu?‘ Babiš chce dál úřední maturitu, argumentuje duševním zdravím studentů

  6. Nejlépe vařím, když jsem naštvaná, říká foodblogerka Heřtová. Inspirovaly ji hlavně babička a maminka

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme