Hamáčkovým náměstkem na MZV stal bývalý hejtman Hašek

1 měsíc starý 8

foto Tisková konference ministra vnitra Jana Hamáčka (vlevo) k personálním změnám na ministerstvu se konala 27. dubna 2021 v Praze. Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka na MZV stal bývalý šéf Asociace krajů Michal Hašek (vpravo), legislativní sekci povede Petr Vokáč (uprostřed).

Praha - Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Novinářům to dnes oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč.

Hamáček novinářům řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. "Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách," řekl. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. "Za chyby se omluvil, odešel z vrcholné politiky, já jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti," zdůraznil Hamáček.

Bývalý jihomoravský hejtman Hašek byl účastníkem tzv. lánské schůzky, na které po volbách do Sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. Hamáček řekl, že některé věci chce považovat za uzavřené. "Já Michala Haška znám velmi dlouho. Kdybych mu nevěřil, tak z něj nikdy neudělám svého poradce," řekl.

Hamáček dodal, že chybu může udělat každý. "Kdo ji udělá, přizná ji, omluví se a ještě za to zaplatí, tak nevidím důvod, proč by s tím cejchem měl žít do konce života. Michal Hašek se k tomu postavil čelem, ta doba byla tehdy složitá. Zakopnout může každý, ale myslím, že je lidské dát tomu člověku možnost znova vstát a je nelidské po něm kopat," uvedl.

Funkci náměstka chápe Hašek jako dočasnou "misi". "Přerušuji k dnešku působení v advokacii. Jakmile misi na ministerstvu skončím, hodlám se do advokacie vrátit," řekl. Neplánuje kandidovat do žádné volené funkce. "Bude mi ctí pomoci ve vysoké úřednické funkci, aby se zvládl konec volebního období a přechod do normálnějšího stavu po covidu," doplnil. Za úkol má mimo jiné přípravu analýzy, jak fungovalo krizové řízení v době pandemie. Výsledkem by mohly být úpravy krizových předpisů.

Hašek by měl v resortu pomoci hlavně s návratem do normálu po covidu-19, řekl Hamáček. "Já chci vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi," řekl Hamáček. Ocenil Haškovy dlouholeté zkušenosti z vedení Asociace krajů a parlamentní práce. Z hlediska odborného podle něj nemohou být o Haškovi pochybnosti.

Legislativní sekci vedl Vokáč po odchodu Mlsny a uspěl ve výběrovém řízení. "Agendu velmi dobře zná, na vedoucích pozicích ve státní správě působí více než deset let," vyzdvihl Hamáček. Vokáč považuje za nejbližší prioritu přípravu letošních voleb do Sněmovny, dalším klíčovým úkolem bude podle něj elektronizace veřejné správy.

Anonym nahlásil bombu na ministerstvu vnitra

Anonym dnes ráno nahlásil bombu v budově ministerstva vnitra na pražské Letné. Policie musela úřad evakuovat, policejní pyrotechnici následně budovu prohledali. Žádnou bombu nenašli, uvedla policie na twitteru.

Výhrůžka podle mluvčího ministerstva Ondřeje Krátošky přišla v 08:47. "Budovu muselo opustit zhruba 500 zaměstnanců," řekl ČTK. Policie následně začala úřad prohledávat a doporučila motoristům použít jinou trasu než kolem ministerstva.

"Pyrotechnická prohlídka budovy byla provedena s negativním výsledkem, policie na místě ukončila veškerá opatření. Děkujeme veřejnosti za součinnost," uvedla policie krátce po 11:00.

Zdroj