Harrisová dostala na starost zmírnění imigrace ze Střední Ameriky

5 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Zvolená viceprezidentka USA Kamala Harrisová, 9. listopadu 2020 ve Wilmingtonu.

Washington - Americký prezident Joe Biden postavil viceprezidentku Kamalu Harrisovou do čela diplomatických snah týkajících se migrace ze zemí Střední Ameriky do Spojených států. Jejím cílem bude podle agentury Reuters zmírnit příliv migrantů a vybudovat "strategické partnerství" s regionem, ze kterého k jižní hranici USA přicházejí desetitisíce běženců měsíčně. Podle Harrisové je třeba zabývat se důvody, které obyvatele středoamerických zemí nutí k cestě na sever.

Biden oznámil nový úkol pro viceprezidentku při jejich dnešním setkání s ministry zdravotnictví a vnitřní bezpečnosti a poradci pro migrační otázky. Oznámení přichází v čase sílících problémů na jihu USA v důsledku zvýšeného počtu lidí nelegálně překračujících hranici s Mexikem. Bidenova administrativa uvádí, že dospělé běžence a rodiny obratem vrací zpět na základě loňského opatření o ochraně veřejného zdraví, děti bez dospělého doprovodu ale na rozdíl od předchozí vlády nechce Mexiku předávat.

Harrisová nyní povede jednání s Mexikem, Guatemalou, Hondurasem a Salvadorem ve snaze emigraci z těchto zemí potlačit. "Když bude mluvit, bude mluvit za mě," prohlásil dnes Biden. Dodal, že viceprezidentce svěřuje složitý úkol.

Podle Reuters prezident postavil Harrisovou do stejné role, jakou měl on sám, když působil jako viceprezident v administrativě prezidenta Baracka Obamy. Agentura AP dodává, že Biden se snaží ukázat, že situaci u americko-mexické hranice bere vážně. V předvolební kampani sliboval vytvoření "humánního" imigračního systému, po vývoji z prvních týdnů jeho mandátu je však obviňován z nepřipravenosti a z posilování migrační vlny.

Počty běženců zachycených u jižní hranice USA začaly opět narůstat před několika měsíci po poklesu spojeném s pandemií. Podle oficiálních statistik po nástupu Bidena do Bílého domu tento růst zrychlil. V kombinaci s omezením praxe rychlého vyhošťování to znamená, že existující kapacity pro dlouhodobější ubytování migrantů se rychle zaplnily a vláda musí vytvářet nové, zatímco nezletilí běženci tráví dny v zařízeních pohraniční stráže bez adekvátního vybavení.

Podle Harrisové se USA musí věnovat fenoménům, kvůli kterým lidé ze Střední Ameriky odcházejí. "Samozřejmě to nebude lehká práce, ale je to důležitá práce," komentovala viceprezidentka svůj nový úkol.

Zdroj