Hasiči a policisté dál hledají spolumajitele vyhořelého domu v Novém Boru

3 měsíce starý 17

foto Hasiči zasahovali 30. listopadu 2022 u požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku. Při jeho likvidaci zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop.

Nový Bor (Českolipsko) - Hasiči a policisté dál hledají spolumajitele vyhořelého domu v Novém Boru - Arnultovicích, při jehož hašení zemřel ve středu 39letý dobrovolný hasič, když se na něj zřítil strop. Pohřešovaného 73letého obyvatele roubenky se zatím najít nepodařilo. Hasiči prohledávají trosky i nezasažené části objektu, policie po muži pátrá i mimo jeho bydliště, řekl dnes před 07:00 ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

"S ohledem na tmu a bezpečnost zasahujících to hledání probíhá jinak než přes den, hasiči na místě dohledávají a dohašují skrytá ohniska a zajišťují ten objekt k tomu, aby se mohlo pokračovat dál v pátrání. Prohledávají i přilehlé části budovy, nezasažené, protože těch variant, kde ten člověk může být, je mnoho," doplnil Sucharda. Dopoledne se podle něj na místo vrátí i vyšetřovatelé, kteří budou zjišťovat příčiny požáru, zatím hasiči nemají ani odhad škod.

Hlášení o požáru roubenky přijalo operační středisko hasičů ve středu krátce po 4:45. "Při příjezdu jednotek na místo byla požárem zasažena značná část podkroví. K hašení byly nasazeny tři vodní proudy a vysokotlaké hasicí a řezací zařízení CCS Cobra, kterým si hasiči ochlazovali spodní část domu. Byl to samostatně stojící objekt obklopený stromy, hasiči ochlazovali i okolí, aby se oheň na stromy nerozšířil," doplnil Sucharda. Po 07:00 se požár podařilo lokalizovat, oheň podle něj roubený dům zničil.

Krátce před 08:00 se pak na jednoho ze zasahujících hasičů zřítil strop. "Ačkoliv se všichni snažili o okamžité vyproštění hasiče a jeho resuscitaci, tak nakonec svým zraněním podlehl," řekl mluvčí hasičů. Statik pak nařídil před dalším prohledáváním nestabilní budovu zabezpečit. Postupovat ale musí hasiči a policisté opatrně. "Konstrukce jsme sice vyztužili, není to ale všude stabilní," dodal Sucharda.

"Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů šest dobrovolných a tři profesionální hasiči," doplnila mluvčí HZS ČR Jaroslava Benešová.

Zdroj