Hasiči uhasili v Českém Švýcarsku dva sektory na jih od řeky Kamenice. Dál vyhledávají skrytá ohniska

6 dny starý 13

Hasičům v Českém Švýcarsku, které před 13 dny zasáhl ničivý lesní požár, se v pátek podařilo zcela uhasit dva sektory, které se nacházejí na jih od řeky Kamenice. Na místě zůstalo jen několik hasičů, kteří na oblast dohlížejí. Novinářům to v pátek večer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči místo zásahu rozdělili na čtyři sektory.

Hřensko 21:52 5. srpna 2022

Správa národního parku České Švýcarsko chce ponechat obnovu lesa po rozsáhlém požáru převážně na přírodě | Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Většina sil a prostředků se v pátek podle Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice. Nejvíc práce mají hasiči i nadále v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

Hasiči mají po Hřensku zničené boty a oděvy. Materiál měl vydržet roky, bude třeba nový, říká starosta

Číst článek

Hasiči ohnisko ještě ráno uhasili. Drobná ohniska tam však hasili hasiči celý den a zřejmě v tom budou pokračovat také v sobotu. Několik skrytých ohnisek se podařilo uhasit kolem Oltářního kamene.

Dílčí úspěchy jsme zaznamenali také v oblasti Bouřňáku, nejvíce problémů je ale stále na jeho vrcholu, uvedl Kavka. Vrtulníky tam v pátek shazovaly vodu, protože skrytá ohniska se, stejně jako nad Hřenskem, objevují ve skalních štěrbinách.

Další významné úspěchy se v pátek podařily hasičům u Větrovce, kde také uhasili několik ohnisek. Přesunutí sil a prostředků z jižních sektorů na sever pomohlo k rychlejšímu postupu a likvidaci více ohnisek, zhodnotil páteční strategii zásahu mluvčí.

S požárem v Hřensku znovu pomohou italská letadla Canadair. Na místě jsou i hasiči ze Slovenska

Číst článek

Letadla a drony

V noci a v sobotu ráno se do terénu znovu vypraví drony vybavené termokamerami. Vydají se na průzkum všech sektorů. Do hasebních prací se v pátek odpoledne zapojily dva speciální letouny Canadair z Itálie, které v parku pomáhaly už před týdnem. Musely se ale vrátit do Itálie, kde také vypukl velký požár.

Letadla pojmou 6000 litrů vody. Speciály v pátek nahradily dvě letadla s nádržemi na 3000 litrů vody, vrátily se do Švédska. Hasičům významně pomohla tzv. taktika vláčku, kdy vrtulníky létaly za sebou a shazovaly vodu na jedno konkrétní ohnisko.

Polní kuchyň z Terezína vaří pro hasiče ve Hřensku. Přivezlo ji auto z konce druhé světové války

Číst článek

Návrat k normálu

Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček v pátek odpoledne řekl, že se sektory postupně budou předávat národnímu parku. Nicméně i po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou moct vrátit domů, až hasiči vyhlásí likvidaci požáru. Předpoklad byl, že nastane už v pátek, ale komplikací je horko a nedostatek deště, uvedl odpoledne Vlček.

Termín likvidace se posunul a zatím podle ředitele není jasné, kdy bude vyhlášena. O návratu turistů bude jednat národní park s ministerstvem životního prostředí a obcemi v okolí. Výrazně poničené jsou soutěsky ve Hřensku, Pravčická brána by měla být v pořádku.

ČTK

Zdroj