Hasiči zasahují u požáru bioplynové stanice u Moravské Třebové. Zraněni jsou tři zaměstnanci firmy

3 dny starý 2

Při úterním požáru bioplynové stanice v Dětřichově u Moravské Třebové explodovala jedna nádrž s plynem, zranili se tři lidé. Na místě je devět jednotek hasičů. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Aktualizováno Dětřichov u Moravské Třebové 18:15 4. 5. 2021(Aktualizováno: 18:27 4. 5. 2021)

Hasiči zasahují v Dětřichově u Moravské Třebové | Zdroj: HZS Pardubický kraj

„Jedna z nádrží explodovala a silná plastová plachta umístěná na poškozené nádrži se rozletěla zhruba do stometrové vzdálenosti. Při explozi se zranily tři osoby, které se buď nadýchaly jedovatých zplodin hoření, nebo se popálily,“ uvedla Horáková.

Výbuch nastal před příjezdem hasičů, zranění jsou zaměstnanci zemědělské společnosti, která bioplynovou stanici provozuje.

Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v úterý odpoledne jednotkám PO kvůli požáru bioplynové stanice v Dětřichově u Moravské Třebové. Požárem byla zasažena jedna doskladňovací nádrž, a to po předchozí explozi. Při ní byly zraněny 3 osoby. pic.twitter.com/XjmYZElp13

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) May 4, 2021

Požár zasáhl jednu doskladňovací nádrž. Hasiči na ni nasadili potřebný počet proudů s pěnou, další nádrž plnou plynu bylo nutné ochlazovat. Bylo také nutné zřídit kyvadlovou dopravu vody na místo zásahu.

Příčina neznámá

Hasiči museli pomocí termokamery vyhledat všechna ohniska a následně je dohašovat, a to i pomocí výškové techniky. Plameny se podařilo hasičům dostat pod kontrolu v 16.23 hodin. Kvůli pokračování likvidace požáru nelze zatím zjistit jeho příčinu. Škoda pravděpodobně přesáhne jeden milion korun.

„Sílu exploze ale nelze srovnávat s výbuchem nádrží s ropnými produkty,“ dodala Horáková. Podle ní bude vyšetřování příčin požáru trvat několik dní.

V bioplynové stanici se řízenou fermentací přeměňuje biomasa na bioplyn. Zpracovávat se v ní dají tekuté a pevné výkaly hospodářských zvířat, travní a kukuřičná siláž či pivovarské mláto.Při spalování bioplynu v kogenerační jednotce vzniká elektřina a teplo.

ČTK

Zdroj