Haškovi navzdory. Rusů v NHL je po exodu nejvíc za 19 let, na východě bijí na poplach

5 měsíce starý 40

 Reuters

"NHL musí okamžitě přerušit smlouvy všem ruským hráčům. Každý sportovec reprezentuje nejen sebe a svůj klub, ale i svou zemi a její hodnoty a činy," napsal nedlouho po začátku invaze Dominik Hašek s tím, že pokud tak severoamerická liga neučiní, bude nepřímo zodpovědná za mrtvé na Ukrajině.

Právě bývalý hvězdný brankář se stal jedním z hlavních bojovníků vůči přítomnosti Rusů v NHL a dalších sportovních soutěžích. Svůj požadavek vznesl opakovaně, dokonce sepsal otevřený dopis.

Více než rok po spuštění invaze v únoru 2022 však Rusové v NHL stále hrají a dokonce jich je nejvíc za dlouhé roky. Liga nad nimi drží ochranou ruku, byť proti invazi se vymezila a s Ruskem zpřetrhala obchodní vazby.

Na začátku dubna se útočník Danil Guščin ze San Jose stal už 60. ruským hokejistou, který v aktuální základní části nastoupil. Alespoň 60 Rusů hrálo zámořskou soutěž naposledy v ročníku 2003/04, po němž následovala dosud poslední celosezonní výluka.

Současný stav vyvolává v Rusku smíšené pocity, například web Sport24.ru píše o "alarmujícím ukazateli".

"Přehnaně vysoké zastoupení Rusů v NHL neukazuje pouze na sílu naší hokejové školy, ale také na problémy naší ligy, ať už je to KHL, nebo superliga v minulosti. Jedna věc je, když za mořem hrají ti nejlepší, ale pokud tam kvůli špatným podmínkám doma odchází každý druhý, je to něco jiného," stojí v textu.

Rusové začali do NHL ve velkém proudit po rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Podle oficiálního webu NHL jejich počet vystoupal až na 73 v sezoně 2000/01.

První výrazný sešup přišel s ročníkem 2005/06. Po roční výluce, při níž liga dohodla s hráčskými odbory NHLPA mimo jiné zavedení platových stropů, kleslo zastoupení Rusů z 63 na 46.

Se vznikem KHL, která chtěla slavné NHL konkurovat po všech stránkách, tedy i té platové, pak počet ruských hráčů v zámořské lize klesl i pod třicet.

V posledních letech lze ale pozorovat opačný trend. KHL totiž na popud prezidenta Putina, podle nějž se má profesionální sport v zemi uživit sám, začala šetřit a od sezony 2020/21 zavedla "tvrdý" platový strop 900 milionů rublů (asi 250 milionů korun a 11 milionů dolarů), který je možné překročit jen pomocí různých výkonnostních bonusů.

Z novinky tehdy nebyly nadšené zejména bohaté ruské kluby. Tehdejší prezident Omsku a bývalý forvard Maxim Sušinskij předvídal její negativní důsledky: "Dost hráčů odejde do NHL, protože platy hodně spadnou."

To se potvrdilo, byť ruský exodus do zámoří započal kvůli pozorovatelným finančním problémům už před oznámením novinky.

Celkově za posledních pět let narostl počet Rusů v NHL asi o 50 procent. Letos jich je zmíněných 60, hned tucet tvoří brankáři - tolik jich nikdy nebylo. Další desítky Rusů pak vyčkávají na šanci ve farmářské AHL.

Pro mnohé z nich je nyní zajímavý i minimální plat v NHL v hodnotě 750 tisíc dolarů. Nejštědřeji placení hokejisté KHL, Corban Knight z Omsku a Maxim Šalunov z Jaroslavle, totiž podle deníku Sport-Express vydělávají v základu 90 milionů rublů, což v přepočtu dělá "jen" asi 1,15 milionu dolarů. 

Z Čechů je na tom nejlépe střelec Petrohradu Dmitrij Jaškin, který si za rok přijde na 77 milionů rublů (ani ne milion dolarů).

To Jaromír Jágr dřív pobíral v Omsku kolem 500 milionů rublů, dnes by tato částka zabrala víc než polovinu platového stropu.

Zdroj