Havlíček: Ceny letí nahoru a vláda je němá barikáda. Nápady za miliardy, kontroval Pospíšil

1 měsíc starý 25

Opozice vládě navrhuje, aby v rámci boje proti vysokým cenám pomohla lidem plošně v podobě snížení daní či určitého zastropování cen. To však kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) odmítá s tím, že by se něco takového nevalně promítlo ve státním rozpočtu a inflaci později ještě navýšilo. Podle Havlíčka však vláda adresnými pomocemi uvaluje obrovskou zátěž na úřady, které dávky vyplácí.

„Úředníci se snaží, nemají to jednoduché. Vláda na ně navalila neskutečné množství práce. Místo toho, aby se to řešilo plošnou podporou, si musí každý vyplnit kolem deseti formulářů. Je to nedůstojné, komplikované a navíc nefunkční, když to cílí jen na pět procent domácností. Do chudoby ale míří 30 procent. Je to apokalypsa,“ řekl někdejší vicepremiér v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Nápady za miliardy

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) Havlíčkovy recepty považuje za nebezpečné. „Dělat plošná opatření typu zrušit určitou daň nebo zastropovat ceny není dobrá volba. Jsou to nápady, které nás budou stát další miliardy. Vláda chce rozdělit 100 miliard potřebným. Proč se nechcete bavit o efektivní a adresné pomoci?“ kritizoval místopředsedu hnutí ANO.

Pospíšil tím narážel na poměrně časté obstruování, které ve Sněmovně předvádí opoziční hnutí ANO i SPD. Podle Havlíčka ale vláda s konkrétními návrhy nepřichází.

„Řešíme průšvih jako dělo, ceny letí nahoru a vláda je němá barikáda. Komunikuje prazvláštními marketingovými pojmy jako Deštník proti drahotě, což je výsměch občanům. Už mi píšou lidé, kteří nás ani nevolili. Je to porážka vlády v přímém přenosu,“ zhodnotil Havlíček.

Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Toto číslo řadí Českou republiku na nejvyšší příčky i v rámci Evropské unie.

Zdroj