Havlíček: Penze nelze řídit jako děravou pramici. ANO v ní pilo šampaňské, reagoval Skopeček

před 2 měsíce 29

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) souhlasí jak s navýšením věku odchodu do důchodu, tak s předčasnými penzemi pro náročné profese. „Je nutné prodlužovat věk odchodu do důchodu tak, jak se prodlužuje průměrná délka dožití, abychom udrželi ufinancovatelný systém,“ sdělil Skopeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ať se Fiala nechlubí zkrocením inflace, hřímá opozice. Úspěch jde i za vládou, říká ekonomka

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) ale namítl, že jde o dvě rozdílné věci. „Co se týká prodloužení odchodu do důchodu, vláda kalkuluje s tím, co bude za 20 nebo 30 let, a přitom není schopná říct, co bude za měsíc nebo za dva,“ uvedl Havlíček. Dodal, že vláda změnila valorizaci, aniž by odhadla, jaká bude inflace. „Vláda vůbec nepočítá s nějakými novými technologiemi a s tím, jestli v té době vůbec bude poptávka po lidech, kterým bude třeba 67 nebo 68 let,“ sdělil. Předčasný odchod do penze se prý má týkat zhruba 120 tisíc lidí. „Pan ministr kuje pikle. Z mého pohledu by to měli být ti, kteří pracují v náročných podmínkách ve smyslu těžké fyzické práce nebo tam, kde je extrémní teplota. Ale mám ten pocit, že se z toho snaží vyškrtnout profese, které pracují v náročných chemických provozech nebo ti, kteří přichází do styku s prachem, hlukem a podobně,“ řekl Havlíček.

Skopeček zdůraznil, že s důchodovým systémem je neoddiskutovatelně potřeba něco dělat. „Je prostě fakt, že seniorů bude přibývat a ekonomicky aktivních lidí, kteří mají generovat peníze na přerozdělování důchodů, bude ubývat. Penzijní systém je ale velmi velký, těžký zaoceánský parník a jakýkoliv pohyb o pár stupňů doprava nebo doleva trvá velmi dlouho,“ popsal Skopeček. Podotkl, že změny, které vláda nyní zavádí, dělá proto, aby se systém v dlouhodobém horizontu stal udržitelným.

Lodní terminologii následně použil i Havlíček. „Pan místopředseda to v zásadě říká správně. Je to velký zaoceánský parník. Pak ho ale nemůžeme řídit jako pramici někde na Vltavě a ještě děravou,“ kritizoval Havlíček. Zároveň vyzval, že je potřeba bavit se o důchodovém systému jako celku a ne jenom o parametrických změnách. „Nechť přijde pan ministr práce a sociálních věcí s pilířem jedna, dva a tři,“ řekl Havlíček.

Skopeček následně sice připustil, že důchodový systém je loď, která má díry, teče do ní a pomalu se potápí, ale poté kritizoval předchozí vládu. „Zatímco pan místopředseda k našim snahám posměšně říká, že je to jako řízení nějaké pramice, tak oni viděli, že do té lodi teče, seděli v ní a popíjeli šampaňské a prostě nic nedělali. Ani tu vodu nevylévali,“ sdělil Skopeček. Podotkl, že za osm let, kdy bylo hnutí ANO ve vládě, se z hlediska udržitelnosti penzijního systému nestalo nic.

Dodal, že celková reforma důchodového systému by nebyla jednoduchá. „Samozřejmě bych dokázal narýsovat radikálnější reformu. Ale přiznejme si, že dnešní opozice asi není úplně státotvorná do té míry, že bychom dokázali v Poslanecké sněmovně prohlasovat strukturální reformu penzijního systému. To si prostě s kolegy z hnutí ANO a z SPD nedokážu představit,“ uvedl Skopeček. Podle něj je proto nezbytné dělat alespoň jednotlivé kroky, aby se udržitelnost průběžného penzijního systému prodlužovala.

Přečtěte celý článek