Herecké hvězdy opět září ve Varech. Kolik si účtují za účast na filmovém festivalu?

3 měsíce starý 99

Zajistit účast vytipované světové hvězdy zkouší pořadatelé festivalu různými způsoby. Někdy přes producenty filmů, kteří s dotyčným pracovali, občas přes agenty, manažery nebo jejich blízké přátele. „Vždycky musíte mít tu správnou osobu, která vám v tom může být nějakým způsobem nápomocná,“ přiblížil výkonný ředitel karlovarského filmového festivalu Kryštof Mucha.

Do Karlových Varů každoročně jezdí skutečná esa svého oboru, jen namátkou: Michael Douglas, Leonardo DiCaprio, Philippe Noiret, Pierre Richard, Sharon Stoneová, Robert De Niro, Mel Gibson či Richard Gere. Letos dorazil například Johnny Depp či Michael Caine.

Organizátoři se dušují, že žádný z hvězdných hostů za účast honorář nikdy nedostal. Samozřejmostí je ale zahraničním V. I. P. hostům zaplatit letenky, ubytování a celý pobyt. „U nás je velkou zásluhou pana Bartošky, že na tyto věci nikdy nepřišla diskuse. A když si řekli, my jsme odpověděli: ‚Sorry, pro nás je těžké festival zafinancovat tak, aby lidé mohli filmy vidět,‘“ prozradil ředitel.

Slušně vydělávající festival

Před šesti lety při jubilejním 50. ročníku vydělala pořádající společnost Film Servis Festival Karlovy Vary patřící Jiřímu Bartoškovi sedm milionů korun čistého. Na slušné peníze si přijde i pravidelný moderátor Marek Eben. Za jednu akci si podle některých uměleckých agentur účtuje až 100 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že během festivalu moderuje téměř každý den a pro veřejnoprávní televizi ještě dělá rozhovory se zajímavými hosty, přijde si zhruba na milion korun. Proto údajně nemá zapotřebí brát všechny zakázky, které mu během roku přicházejí. Vybírá si jenom prestižní a lukrativní akce. Na „obyčejných“ plesech či jiných veselicích ho jako moderátora nikdy neuvidíte. „Na běžném bále nejsou lidé zvědaví na nějaké intelektuální kecy, to by mě nebavilo. Tam prostě nejezdím,“ odůvodnil to Eben v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas.

Zdroj