Hispánci jsou jako snídaňové tacos. Bidenova manželka se omluvila za stereotypní výroky

4 měsíce starý 71

Manželka amerického prezidenta se v pondělí v texaském městě San Antonio zúčastnila konference organizace UnidosUS, která patří k předním skupinám, jež se věnují prosazování zájmů a ochraně práv Hispánců. V projevu chtěla vyzdvihnout rozmanitost španělsky mluvící komunity. Označila ji za „výraznou jako bodegas v Bronxu, krásnou jako květy v Miami a jedinečnou jako snídaňové tacos v San Antoniu“.

Přinejmenším u části Hispánců tato slova nevzbudila pozitivní odezvu. „Použitím snídaňových tacos jako příkladu o jedinečnosti Hispánců v San Antoniu (Bidenová) prokazuje nedostatek kulturních poznatků a citu vůči rozmanitosti Hispánců v oblasti,“ uvedlo americké sdružení hispánských novinářů (NAHJ). Podle sdružení by se americká první dáma a její mediální poradci měli v budoucnosti více zajímat o situaci, ve které žijí hispánské komunity.

Za výroky se dnes Bidenová omluvila prostřednictvím svého mluvčího Michaela LaRosy. „První dáma se omlouvá za svá slova, kterými chtěla pouze vyjádřit svůj obdiv a lásku k hispánské komunitě,“ uvedl mluvčí.

Mezi hispánskými voliči má obvykle převahu Demokratická strana. Tato podpora však ve volbách v roce 2020 oslabila, což mezi demokraty vyvolalo debaty, jak si zachovat přízeň těchto voličů. Podle agentury Pew Research Center Hispánci v roce 2020 tvořili zhruba pětinu amerického obyvatelstva a jejich počet vzrostl za předchozích deset let o 23 procent, což bylo třikrát více než demografický přírůstek v celých USA.

Zdroj