Hladiny řek stoupají, Jesenicku hrozí záplavy

4 měsíce starý 17

Velká voda na Jesenicku Foto: HZS Olomouckého kraje

Hladiny řek stoupají, Jesenicku hrozí záplavy

Prvního povodňového stupně dosáhla Teplá Vltava a Černá. Způsobily to noční intenzivní deště, které zasáhly hlavně Šumavu a Novohradské hory. Podle Daniela Maňhala z českobudějovického hydrometeorologického ústavu nelze vyloučit, že hladiny řek se zvýší i na jiných místech kraje.

Velká voda na Jesenicku

Foto: HZS Olomouckého kraje

„Srážky byly výrazné především na Šumavě, kde například ve Filipově Huti spadlo téměř 70 litrů vody na metr čtvereční. Jelikož je půda nasycená, voda po ní stéká a způsobuje to zvyšování hladin řek,“ uvedl  Maňhal. Dodal, že o něco slabší srážkové úhrny byly u Dolního Dvořiště v Novohradských horách. Právě v Novohradských horách ale meteorologové očekávají během neděle intenzivnější srážky.

Na třetí povodňový stupeň vystoupala dopoledne hladina řeky Bělá v Jeseníku. „V souvislosti s velmi silnými srážkami zasahujeme v okolí Jeseníku a Bělé pod Pradědem. Na ohrožená místa instalujeme pytle s pískem, čistíme propustky a čerpáme vodu tam, kde to situace už dovolí. Celkem nyní řešíme asi dvacet událostí,“ uvedla během dopoledne mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Velká voda na Jesenicku

Foto: HZS Olomouckého kraje

Zatímco ještě v 09:00 byla hladina Bělé v Jeseníku podle údajů ČHMÚ na 67 centimetrech, v 09:50 už na 161 centimetrech a v 10:20 na 174 centimetrech. O 20 minut později pak na 169 centimetrech. Spodní hranice pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity tam činí 160 centimetrů, v případě druhého stupně je 130 centimetrů a prvního stupně 100 centimetrů.

Pro Olomoucký kraj platí do nedělního odpoledne varování před velmi silnými bouřkami. V souvislosti s nimi může docházet k vzestupu hladin řek a potoků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj