Hladiny řek stouply, na třetím povodňovém stupni je Labe na Trutnovsku. Výstraha platí pro severovýchod

před 2 týdny 48

V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na pondělí hladiny toků. Na deseti místech jsou na některém z povodňových stupňů. Labe ve Vestřevi na Trutnovsku je dokonce až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 06.00.

Praha 6:27 5. února 2024 /--> /--> /--> /-->

Voda už zaplavila stromy podél Vltavy. Místy je vidět i nepořádek, který proud donesl

Hladiny řek stouply (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Většina ze zmíněných deseti úseků vodních toků je na nejnižším, prvním povodňovém stupni. Pouze dva z nich se dostaly výše. Řeka Jizera v Jablonci nad Jizerou je na druhém stupni a Labe ve Vestřevi na třetím.

V Česku bude větrno. Hrozí i vzestup hladin řek, varují meteorologové

Číst článek

Na některých místech voda začala stoupat už v neděli večer. Na polovině z rozvodněných úseků byly hladiny v pondělí v 05.30 na setrvalém stavu a na druhé polovině stoupaly. Právě na Jizeře a Labi, kde byly dosaženy vyšší povodňové stupně než první, hladiny podle ČHMÚ dál rychle stoupají.

„Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat,“ oznámili v neděli pracovníci ČHMÚ. Podle výstrahy ústavu se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.

#vystraha Přidáváme výstrahu před povodňovou bdělostí a pohotovostí. Výstraha na silný a velmi silný vítr zůstává beze změny, jen v ORP Dačice zvyšujeme stupeň nebezpečí.

V průběhu nedělního večera a noci na pondělí 5. 2. budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské… pic.twitter.com/tIN9SNH7Yo

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 4, 2024

ČTK /--> /--> /--> /-->

Přečtěte celý článek