Za ostudu a nešťastný příběh označili v neděli politici v Otázkách Václava Moravce protestní hladovku, kterou před Úřadem vlády drží kvůli nízkým penzím disidentů signatář Charty 77 a zakladatel knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád.
Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Jiří Gruntorád
Článek
Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy je případ Karla „Charlieho“ Soukupa, na jehož nedůstojně nízký důchod mimo jiné Gruntorád upozorňuje, „velmi nešťastný příběh“.
„Je to ostuda, musíme ji vyřešit,“ uvedl Benda, s nímž souhlasili i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, předseda poslanců SPD Radim Fiala i lídr poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Podle Schillerové je třeba najít rychlé, klidně i nesystémové řešení. S tím souhlasí i Benda, podle něhož by patrně bylo možné záležitost řešit i v rámci stávajících norem. Pokud ne, přimlouval by se za separátní úpravu.
KOMENTÁŘ: Nenechte Gruntoráda hladovět a mrznout – Petr Zídek
Gruntorád poukazuje na to, že disidenti byli často vězněni, v řadě případů byli přinuceni emigrovat, případně mohli vykonávat pouze nekvalifikované práce, což se následně promítlo do výše jejich penzí.
Vzhledem k postoji ministerstva práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který nevyhověl žádosti o zmírnění tvrdosti zákona, požaduje Gruntorád ministrův odchod.
Jurečka již v sobotu avizoval, že v pondělí nechá případ znovu prověřit. V neděli za Gruntorádem před Úřad vlády po poledni zamířil.
Hladovka před Úřadem vlády zabírá, Jurečka nechá prověřit penze chartistů
Související témata:
Jiří Gruntorád
Výběr článků
Jak se rodí u nás a v Norsku
Čím víc času uplynulo od narození vašich dětí, tím víc vás překvapí, jak se porodnictví prudce vyvíjí. Změny obracejí pozornost k ženě-matce, vítají otce...
Načítám