Hlasování v Senátu naznačilo, že žaloba na Trumpa zřejmě neuspěje

2 měsíce starý 27

Senátní lídr demokratů Chuck Schumer Foto: Alexander Drago, Reuters

Hlasování v Senátu naznačilo, že žaloba na Trumpa zřejmě neuspěje

Ukázalo se tak, že odsouzení Trumpa, pro které jsou potřebné hlasy minimálně 17 republikánů, je nepravděpodobné, napsala agentura AP.

Ústavní žaloba vznesená Sněmovnou reprezentantů exprezidenta viní z podněcování ke vzpouře v souvislosti s výtržnostmi jeho příznivců v sídle Kongresu ze začátku ledna. Takzvaný impeachment posuzuje Senát, tedy druhá kongresová komora, která v případě uznání viny může Trumpovi zakázat usilovat v budoucnu o veřejný úřad a odebrat mu výhody poskytované exprezidentům.

Proces se naplno rozběhne až za dva týdny, už v úterý ale senátoři skládali přísahu o tom, že budou v roli porotců "vykonávat nestrannou spravedlnost". Následně republikánský senátor Rand Paul vznesl námitku s cílem prohlásit celý nadcházející proces za protiústavní.

Demonstranti před vpádem do Kapitolu

Foto: Julio Cortez, ČTK/AP

Řada republikánů v posledních dnech tvrdí, že základní zákon USA neumožňuje vést proces ústavní žaloby proti prezidentovi, který již završil svůj mandát. U dané otázky nepanuje mezi odborníky shoda a někteří američtí komentátoři podotýkají že argumentace napadající proces je příhodná pro řadu republikánů, kteří nechtějí Trumpa ani obhajovat, ani se veřejně postavit proti němu.

Senát začne žalobu projednávat v týdnu od 8. února, přičemž pro k odsouzení je potřebná dvoutřetinová většina.

podpis

Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí.

Zdroj