Hlasy SPD nepatří do kanálu, rozčílil se Okamura. Nedostane místo ve vedení Sněmovny

2 měsíce starý 30

„Nenecháme přes půl milionu hlasů pro SPD vyhodit do kanálu. Cítíme to jako křivdu, protože podle výsledku voleb do vedení Sněmovny jeden člen SPD patří,“ rozčílil se na tiskové konferenci Tomio Okamura.

Podle něj budoucí vládní koalice nerespektuje demokracii. „Je to diskriminace hned zkraje jejich volebního období. SPD má například pětkrát více poslanců než Piráti, kteří budou mít ve vedení sněmovny Olgu Richterovou. Koalice tedy tvrdí, že čtyři Piráti mají pětkrát větší váhu než SPD,“ zdůraznil lídr hnutí.

„Pětikoalice nás zklamala v tom, že nepočítá s tím, že by nám dala místo ve vedení Sněmovny. Ale my také chceme vědět, co se ve Sněmovně děje a chceme do věcí vstupovat a ovlivňovat jednání,“ dodal místopředseda SPD Radim Fiala s tím, že koalice ukazují, že hlas půl milionu lidí, kteří pro SPD hlasovali, pro ně nemá žádnou hodnotu.

Strany vznikající vládní koalice to ale vysvětlují tak, že nevidí důvod, proč by ve vedení Sněmovny měla být extremistická strana.

Dolní komora Parlamentu by nově měla mít šest místopředsedů. Členů vedení tedy bude sedm. Ve vedení Sněmovny bude po jednom zástupci ODS, TOP 09, lidovců, STAN, Pirátů a po dvou zástupcích ANO. Šéfkou Sněmovny by se měla stát předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Rozpočet se zvedne o 20 milionů

V předsednictvu končící Sněmovny je pět místopředsednických postů. SPD obsadilo pozici jednoho místopředsedy, kterým byl právě Tomio Okamura.

Fiala zároveň upozornil, že rozšíření počtu míst tak, aby mohli být účastni všichni zástupci formující se pětikoalice, bude znamenat zvýšení nákladů o 4,5 milionu korun za rok. „To zvedne rozpočet o 20 milionů,“ podotkl.

Okamura zdůraznil, že se hnutí s výsledkem jednání s koalicemi nesmířilo a o místo ve vedení Sněmovny budou dál usilovat. „Budeme jednat a promýšlet varianty, jak koalice přesvědčit,“ podotkl. SPD obsadilo za vlády Andreje Babiše pozici místopředsedy Sněmovny, kterým byl právě Tomio Okamura.

Zdroj