Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu požádal o vydání zatykačů na lídry Izraele i Hamásu

před 1 měsíc 46

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu Karim Khan v pondělí oznámil, že soud požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás a představitele Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, v souvislosti s jejich činností za sedm měsíců trvající války.

Haag 15:28 20. května 2024

Karim Khan

Khan v prohlášení k izraelským činům uvedl, že „důsledky používání hladu jako metody vedení války spolu s dalšími útoky a kolektivními tresty proti civilnímu obyvatelstvu Pásma Gazy jsou akutní, viditelné a všeobecně známé...“ | Foto: Peter Dejong | Zdroj: Reuters

Podle Khana nesou Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Izraeli a v Pásmu Gazy. Khan to píše ve svém prohlášení. Proti oznámení prokurátora vystoupili zástupci Izraele i Hamásu.

‚Ukončete válku, hladomor je válečný zločin.‘ V Izraeli lidé opět protestovali proti Netanjahuovi

Číst článek

Hlavní prokurátor musí o vydání zatykače požádat tříčlenný soudní senát pro přípravné řízení, kterému trvá v průměru dva měsíce, než posoudí důkazy a rozhodne, zda může řízení pokračovat, píše agentura AP.

Izrael není členem ICC, a i pokud budou zatykače vydány, Netanjahuovi ani Galantovi bezprostředně nehrozí stíhání, napsala AP.

Předpokládá se, že se Sinvár a Díf ukrývají v Pásmu Gazy, kde se je snaží vypátrat izraelská armáda. Haníja žije v Kataru, ale pravidelně navštěvuje další blízkovýchodní země.

Khan v prohlášení k izraelským činům uvedl, že „důsledky používání hladu jako metody vedení války spolu s dalšími útoky a kolektivními tresty proti civilnímu obyvatelstvu Pásma Gazy jsou akutní, viditelné a všeobecně známé... Patří k nim podvýživa, dehydratace, hluboké utrpení a rostoucí počet úmrtí mezi palestinským obyvatelstvem, včetně kojenců, dalších dětí a žen.“

O útocích Hamásu na jihu Izraele 7. října loňského roku Khan poznamenal, že na vlastní oči viděl „ničivé záběry těchto útoků a hluboký dopad neslýchaných zločinů uvedených v dnes podaných žádostech".

Izraelská armáda našla v Gaze těla tří rukojmích. Je mezi nimi i mladá Němka zavražděná při festivalu

Číst článek

Mimo to zmínil také své rozhovory s přeživšími útoků, kteří podle něj pociťují „nevýslovnou bolest“ způsobenou vypočítavou krutostí a mimořádnou bezcitností útočníků.

Proti Khanovu stanovisku okamžitě vystoupili zástupci Hamásu i Izraele. Podle vysokého představitele Hamásu Sámího abú Zuhrího, kterého cituje agentura Reuters, postoj Mezinárodního trestního soudu staví na roveň „oběť a kata“ a „povzbuzuje okupaci k tomu, aby pokračovala ve válce, jejímž cílem je vyhlazení“. Termínem „okupace“ přitom Hamás označuje Izrael.

‚Morální úpadek‘ 

Podle jednoho z lídrů izraelské opozice Jaira Lapida je naopak možnost vydání zatykačů na Netanjahua a Galanta „katastrofou“. Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc bezprostředně označil Khanovo rozhodnutí požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra a ministra obrany za „zločin historických rozměrů“.

Je to tragická válka, nikoli genocida, reagoval Izrael v Haagu na obvinění Jihoafrické republiky

Číst článek

„Stát Izrael vede jednu z nejspravedlivějších válek v moderní historii po odporném masakru, který 7. října spáchali teroristé z Hamásu,“ uvedl Ganc. „Dělat paralely mezi vůdci demokratické země odhodlané bránit se před podlým terorismem a vůdci krvežíznivé teroristické organizace je hluboké zkreslení spravedlnosti a do očí bijící morální úpadek,“ uvedl Ganc.

Izraelský ministr financí Becalel Smotrič oznámení ICC přirovnal k nacistické propagandě a řekl, že by každý Izraelec měl mít pocit, že byl proti němu vydán zatykač.

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční útok Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo přibližně 1200 lidí, převážně civilistů, a 250 dalších bylo zajato jako rukojmí.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. Válka si podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádala životy více než 35 000 Palestinců, z nichž nejméně polovinu tvoří ženy a děti.

Válka v Pásmu Gazy také vyvolala humanitární krizi, která podle představitelů OSN vyhnala z domovů zhruba 80 procent obyvatelstva a stovky tisíc lidí se ocitly na pokraji hladomoru.

ČTK

Přečtěte celý článek